Kuru Kayısı Reçeli Tarifi

Kuru Kayısı Reçeli Tarifi

Taze kayısı reçeli ile benzer bir tada sahip kuru kayısı reçeli.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Kuru Kayısı Reçeli Tarifi için Malzemeler

Kuru Kayısı Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Kuru Kayısı Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Kuru kayısıları büyük bir çelik tencereye koyup üzerine 10 su bardağı ılık su ilave edin. Kayısıları suyun içinde, iyice yumuşayıncaya kadar,  8-10 saat bekletin. (kayısıları tencerenin kapağı vaziyette buzdolabında bekletin) Kayısıları süzüp bir kenarda bekletin.
  2. Diğer taraftan, su ve toz şekeri çelik bir tencereye koyup orta ısılı ateşte, arada sırada karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin. Şurup kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika daha kaynatın.
  3. Kayısıları ilave edip orta ısılı ateşte 10 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kısın. 20 dakika daha kaynatın. Kaynarken çok fazla karıştırmamaya ve kaşığı tencerenin kenarındaki şekerlenen kısma değdirmemeye dikkat edin.
  4. Reçelin kıvama geldiğini anlamak için reçelden kaşığın ucuyla alıp porselen bir tabağa birkaç damla damlatın. Reçel damlaları bozulmadan kalıyorsa reçel kıvamını bulmuş demektir. Limon suyu ve limon tuzunu katıp karıştırdıktan sonra kısık ateşte 5 dakika daha kaynatarak ocaktan alın ve ılık hale gelmesini bekleyin.
  5. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın, köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz. Bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin.
  6. İyice soğuyan reçeli temiz bir kavanoza doldurup kapağını sıkıca kapayın. Soğuk, güneşsiz ve kuru ortamda muhafaza edin. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle