Zeytin Tuzlama-Zeytin Kurma Tarifi

Zeytin Tuzlama-Zeytin Kurma Tarifi

Taze, mis gibi zeytinler alınsın, harika zeytin tuzlamalar kurulsun. Haydi, dolapları doldurma vakti! Sahrap Soysal Natürel Sızma yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için de sağ üstte yer alan Zeytinyağı sekmesine tıklayabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
12 Kişilik

Zeytin Tuzlama-Zeytin Kurma Tarifi için Malzemeler

Zeytin Tuzlama-Zeytin Kurma Tarifi Hazırlanışı

Zeytin Tuzlama-Zeytin Kurma Tarifi Tarifi
  1. 1. Yöntem:
  2. Bir kavanoza taze zeytini koyup iri tuzu üzerine atın. Ağzını kapatıp her gün sürekli kavanozu sallayıp alt üst edin. Bu şekilde en az 1-2 ay bekletin. Böylece zeytin tatlılaşır, acısı gider, yenecek kıvama gelir. Fakat en sonunda zeytin suyunu da salar. Sonra zeytini yıkayın, iyice süzdürün ve 2-3 kavanoza paylaştırıp isterseniz üzerine yağ gezdirin.
  3. 2. Yöntem:
  4. 2-3 kg’lık kavanozun içine yıkanmış ve iyice süzülmüş taze zeytinden bir avuç koyun. ½ yemek kaşığı kadar tuz serpin. Bu şekilde zeytinin tümünü bitirene kadar tuzlamaya devam edin. En üste sirkeyi ve zeytinyağını dökün ve kavanozun ağzını kapatın. 2-3 günde bir kavanozu sallayarak, zeytini güneş almayan bir yerde bekletin. 1 ya da 1,5 ay içinde zeytin artık tatlanmış olacaktır. Zeytini yıkayın, iyice süzdürün ve kavanoza koyup buzdolabında bekletin. İsterseniz sıvı yağla ile muhafaza edebilirsiniz.
  5. Kırık Yeşil Zeytin Tuzlaması
  6. Dalından koparılmış yeşil zeytinleri tek tek tahta bir tokmak veya taşla kırın. Bir kavanoza koyun ve üzerine içme suyu doldurun. Sonra ağzını sıkıca kapatın. Her gün bu içme suyunu değiştirin. Su gittikçe yeşillenmeye başlayacaktır. Böylece zeytin acılığını suya verecektir. Bu yöntemle zeytin daha çabuk acısını verir ve olgunlaşır. Yaklaşık 1 ayda artık zeytin yenilecek hale gelir. Suyunu süzdürün ve zeytinyağı, limon ile karıştırıp bir kavanoza koyun.
  7. Not: Zeytinin olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için tadına bakmak gerekir.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle