Ceviz Reçeli Tarifi

Ceviz Reçeli Tarifi

Kahvaltıların yeni gözdesi olmaya aday enfes bir reçel tarifi.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Ceviz Reçeli Tarifi için Malzemeler

Ceviz Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Ceviz Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Erik büyüklüğüne gelmiş ama henüz olgunlaşmamış olan cevizlerin yeşil kabuklarını bıçakla incecik soyun .
  2. Cevizleri büyük bir tencereye koyup üzerine çıkacak kadar su ilave edin. Her gün suyunu değiştirerek 8 gün suda bekletin. Sekizinci günün sonunda cevizleri iyice yıkayıp süzün. Kireci 2 litre suya karıştırarak 1 gece bekletin , böylece kireç suyun dibine çökecektir. Bu suyu, tortusunu karıştırmadan yavaşça temiz bir kaba süzün, böylece kireç kaymağı elde etmiş olacaksınız.
  3. Cevizleri kireç kaymağına yatırarak 8-9 saat kadar bekletin. Çıkarıp yıkayın. Cevizleri çatal yardımıyla birkaç yerlerinden delin.
  4. Bir tencerede kaynattığınız  bol suda cevizleri 15 dakika haşlayıp süzün ve bu işlemi 2 kere daha tekrarladıktan sonra iyice yıkayarak süzülmeye bırakın.
  5. Diğer taraftan, 6 su bardağı suyu ve tozşekeri bir tencerede 5 dakika kaynattıktan sonra cevizleri ilave edip reçel kıvamına gelinceye kadar pişirin. Reçelin kıvamını anlamak için bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir, hala akıcıysa kaynatmaya devam edin.
  6. Kıvama geldikten sonra limon tuzunu ekleyip 2-3 dakika daha kaynatarak ocaktan alın.
  7. Reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın, köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin.
  8. Reçel sıcak haldeyken kavanozlara koyup soğuyunca ağızlarını sıkıca kapatın. Serin bir ortamda muhafaza edin.  
  9. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle