Pekmezli Tahinli Ceviz Tatlısı Tarifi

Pekmezli Tahinli Ceviz Tatlısı Tarifi

Enerji deposu bu şerbetli tatlıya bayılacaksınız!
(1)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Pekmezli Tahinli Ceviz Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Pekmezli Tahinli Ceviz Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Pekmezli Tahinli Ceviz Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında beklemiş olan yumurtaların beyazı cam bir kaseye koyulup mikserin yüksek devriyle en az 6-7 dakika, kar gibi oluncaya kadar çırpılır.
  2. Yumurta aklarının üzerine tozşeker aktarılır bir kaşık ya da spatula yardımıyla iyice karıştırılır.
  3. Şekerli yumurtalı karışımının üzerine un, ceviz ya da badem, yumurtaların sarıları, tahin ve pekmez ilave edilip kaşık ya da spatula yardımıyla iyice karışıncaya kadar çırpılır. Sonuçta çok katı bir kek hamuru elde edilir.
  4. Isıya dayanıklı büyük bir cam kap (en az 30-35 santim çapında büyük boy borcam ya da dikdörtgen bir fırın kabı kullanılmasını tavsiye ederim. Çünkü bu hamur çok kabarır) 2 yemek kaşığı sıvıyağ ya da fındık büyüklüğündeki tereyağıyla yağlanır.
  5. Hazırlanmış olan hamur kaba aktarılıp üzeri düzeltilir.
  6. Kek 5 dakika önceden ısıtılıp 180 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış fırında üzeri iyice kızarıncaya kadar, 40-45 dakika pişirilir.
  7. Diğer taraftan, şerbetin hazırlanması için; su ve tozşeker orta boy bir tencereye aktarılıp orta ısılı ateşte, sık sık karıştırılarak pişirilir.
  8. Kaynamaya başlayınca limon suyu ilave edilip ocağın altı kısılır.  Kısık ateşte 3-4 dakika pişirildikten sonra ocaktan alınıp ılık hale gelmesi beklenir.
  9. Ilık haldeki şerbet, sıcak kekin üzerine gezdirilir. Tatlının şerbeti çekmesi için en az 20-30 dakika beklenir. Kenarlarını kremşantiyle, üzerini dövülmüş şamfıstığıyla süsleyerek servise sunun. Afiyet olsun…  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle