Kireç Kaymağında Bal kabağı Reçeli Tarifi

Kireç Kaymağında Bal kabağı Reçeli Tarifi

Hazır tam bal kabağı zamanı iken, en iyi şekilde değerlendirmek lazım.
(1)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Kireç Kaymağında Bal kabağı Reçeli Tarifi için Malzemeler

Kireç Kaymağında Bal kabağı Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Kireç Kaymağında Bal kabağı Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Suyu  ve kireci çelik bir tencereye koyun. Kireç hemen patlayıp çözülecektir. Sönmeye başlayan kireç, yanan odun gibi patlama sesleri çıkaracaktır. Sonra hızla eriyip kum gibi dibe çökecektir. Yaklaşık 30 dakika sonra kirecin üzerinde duru bir su oluşacaktır. Buna “ince kaymak tabakası” denir. Bu suyu hiç bulandırmadan, kepçeyle alarak başka bir kaba aktarın.
  2. Soyup tavla zarı formunda küp küp doğradığınız kabakları bu suya ekleyin. Kireçli su kabakların üzerine çıkacak miktarda olmalı. Kabakların üzerine ağır bir kase ya da kapak koyarak kireçli suya iyice batmalarını sağlayın. Yaklaşık 5-6 saat ya da bir gece bekletin. Bu suda bekleyen kabaklar iyice sertleşip çıtır çıtır olacaktır. 
  3. Diğer taraftan, tozşeker ve suyu geniş bir çelik tencereye koyun. Orta ısılı ateşte, ara sıra karıştırarak 10 dakika kaynatıp altını kısın. Neredeyse bal kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Kireçli suda bekleyen kabakları sudan çıkarın. Suyun altında elinizle ovarak iyice yıkayın. Kirecin gitmesi için: 5-6 kez suyunu değiştirin.
  4. Süzdüğünüz kabakları bal kıvamındaki şerbete aktarıp karıştırın. Kısık ateşte 1-1,5 saat, kabaklar saydamlaşıp içi yumuşak, dışı çıtır çıtır oluncaya kadar kaynatın. 1 çay kaşığı limon tuzu ekleyip 5 dakika daha pişirin ve ocaktan alın. Soğuyunca soyulmuş iç badem ekleyin. Kavanozlara koyup serin ve rutubetsiz bir ortamda bekletin. Servis sırasında üzerine ayrıca tahin ve pekmez döküp lezzetledirebilirsiniz. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle