Bademli Patlıcan Reçeli Tarifi

Bademli Patlıcan Reçeli Tarifi

Patlıcan ile yapılan bu reçelin tadına inanamayacaksınız.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Bademli Patlıcan Reçeli Tarifi için Malzemeler

Bademli Patlıcan Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Bademli Patlıcan Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Körpe patlıcanların saplarını kesip attıktan sonra yıkayın ve süzün. Kabuklarını incecik soyun Geniş bir tencereye 20 su bardağı su koyup kaynatın. Kaynamaya başlayınca patlıcanları suya aktarıp yumuşayıncaya kadar haşladıktan sonra süzün. Hemen soğuk suya koyarak acısının çıkması için 25 dakika bekletin.
  2. Toz şekeri başka bir geniş tencereye koyup üzerine suyu aktarın. Orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra iyice süzdüğünüz patlıcanları bu şuruba ekleyin. Reçeli, varsa şapı da koyarak, kısık ateşte 30-40 dakika kadar kaynatın. Patlıcanların dağılmamasına özen gösterin.
  3. Reçeli kaynatırken çok fazla karıştırmamaya ve tencerenin kenarına yapışan şekerleşmiş kısma kaşığı değdirmemeye dikkat edin. Köpüğünü de bu safhada almanıza gerek yok. Kıvama gelip gelmediğini kontrol etmek için porselen bir tabağa birkaç damla reçel damlatın.Tabağı eğdiğinizde damla çok fazla bozulmadan kalıyorsa reçel pişmiş demektir.
  4. Kıvama gelen reçele limon tuzu ve karanfili de ilave edip 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın ve ılık hale gelmesini bekleyin. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır.  Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın, köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz.
  5. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin. Soğumasını bekleyip uçlarına bademleri sapladıktan sonra kavanozlara koyun ve serin bir yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle