Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi

Uzun zamandır evde bekleyen portakalları böyle enfes bir reçel yaparak değerlendirebilirsiniz.
(2)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Portakal Reçeli Tarifi için Malzemeler

Portakal Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Portakal Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Portakal kauğunun acısının gitmesi için ön haşlama yapmanız gerekir. Portakalları iyice yıkayıp süzün. Rendenin iri delikli tarafıyla kabuklarını rendeleyin. Kabuklarını soyduğunuz portakalları bir tencereye koyun. Üzerini geçecek kadar su ekleyip orta ısılı ateşte pişirin.
  2. Kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra ocaktan alıp süzün ve soğuk suda bekletin. Sonra tekrar ocağa koyup kaynatın. 15 dakika sonra ocaktan alıp hemen süzün ve tekrar soğuk suda bekletin. Böylece portakalları iki kez haşlamış olursunuz.
  3. Portakalların beklediği suyu gün boyunca 5-6 kez değiştirin. Acı tadı yarı yarıya gitmiş olur. Kalan acılık da reçele lezzet verir. Soğuttuğunuz portakalları yarım santim kalınlığındaki halkalar halinde dilimleyin. Halkaları  tekrar ikiye bölerek doğrayın.
  4. Şerbeti hazırlamak için; su ve şekeri bir tencereye aktarıp karıştırın. Koyulaşıp baklava şerbeti kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Dilimlemiş olduğunuz portakalları ekleyip kısık ateşte, reçel kıvamına gelinceye kadar pişirin.
  5. Limon tuzunu da ekleyip 3-4 taşım daha kaynatın. Sıcakken temiz kavanozlara koyup soğuyunca kapağını kapatın.  Ya da konserve yapar gibi kavanozlara koyup sıcakken ters çevirin. Afiyet olsun...  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle

çok güzel bir tarif