Susamlı İncir Reçeli Tarifi

Susamlı İncir Reçeli Tarifi

Bu reçeli misafirlerinize taze kaymağın yanında ikram edebilirsiniz. Aynı zamanda pastalarınız için de iyi bir süsleme malzemesi olacaktır.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Susamlı İncir Reçeli Tarifi için Malzemeler

Susamlı İncir Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Susamlı İncir Reçeli Tarifi Tarifi
  1. İncirleri derin bir kaba aktarıp üzerini kapatacak kadar ılık su ekleyerek yaklaşık 1 saat, iyice yumuşayıncaya kadar suda bekletin. İyice yumuşayan incirleri yıkayıp süzün. İncirleri büyük boy bir tencereye aktarıp üzerine 4 su bardağı suyu ve tozşekeri ilave edin.
  2. Kısık ateşte, arada sırada karıştırarak yaklaşık 15 dakika pişirdikten sonra susamı da ekleyip tekrar karıştırın. Kaynamaya başlayan reçeli yine kısık ateşte ve ara sıra karıştırarak 20 dakika daha pişirin.
  3. Reçelin kıvamını anlamak için bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir ; hala akıcı kıvamdaysa kaynatmaya devam edin. Kıvama gelen reçeli ocaktan alıp ılık hale gelmesi için bir kenarda bekletin.
  4. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın, köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz. Bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin.
  5. Soğuyan incir reçelini kavanoza aktarın. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle