Turunç Reçeli Tarifi

Turunç Reçeli Tarifi

Portakala benzeyen bir Akdeniz meyvesi olan turuncun reçeli çok lezzetli olur.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Turunç Reçeli Tarifi için Malzemeler

Turunç Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Turunç Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Portakala benzeyen bir Akdeniz meyvesi olan turuncun reçeli çok lezzetli olur. Turunçları yıkayıp uzunlamasına altı eşit parçaya böldükten sonra parçaları portakal soyar gibi soyun. Bir yorgan iğnesine kalın ip geçirin.
  2. Turunç kabuklarını rulo yapıp rolular açılmasın diye iğneyle ortalarından ip geçirin. Ipleri uçlarından sıkıca düğümleyin. Ipe dizdiğiniz turunç kabuğu rulolarını büyük bir tencerede kaynamakta olan suda 20 dakika kadar haşlayın. Hafifçe yumuşayan kabukları süzüp üzerlerine 10 santim kadar çıkacak soğuk suda bekletin.
  3. Kabukların suyunu her gün değiştirerek 3 gün kadar bekletin. Bu işlem acı tadın gitmesini sağlayacaktır. Dördüncü gün sudan çıkardığınız kabukları süzün. Diğer taraftan, suyu ve tozşekeri geniş bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte, arada sırada karıştırarak kaynatın. Kaynamaya başlayan şerbete turunç kabuklarını aktarın.
  4. Kabukları kısık ateşte yaklaşık 40-50 dakika kadar pişirin. Reçelin kıvamına bakmak için bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir, hala akıcıysa kaynatmaya devam edin Kıvama geldikten sonra limon suyunu ve limon tuzunu da ilave edip 5 dakika daha kaynatarak ocaktan alın.
  5. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın ; köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz.
  6. Bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin. Reçel soğuduktan sonra kabuklarındaki ipleri çıkarıp kavanozlara doldurun ve serin bir yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle