Kuşburnu Marmelatı Tarifi

Kuşburnu Marmelatı Tarifi

Marmelatı mutlaka karanlık ve serin bir yerde bekletin.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Kuşburnu Marmelatı Tarifi için Malzemeler

Kuşburnu Marmelatı Tarifi Hazırlanışı

Kuşburnu Marmelatı Tarifi Tarifi
  1. Büyük bir barbunya fasülye ya da bir dut büyüklüğünde olan kuşburnuların saplarını ayıklayıp yıkadıktan sonra süzün. Kuşburnuları büyük bir çelik tencereye ya da düdüklü tencereye koyup üzerine 3 litre suyu ekleyin. Orta ısılı ateşte meyveler iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Ocaktan alıp ılınmaya bırakın.
  2. Hafifçe ılık hale gelen kuşburnu meyvelerini ince delikli geniş bir tel süzgeçte bastıra bastıra ezin. (meyvelerin pirinç tanesi büyüklüğünde olan çekirdekleri süzgeçte kalacak, özü yani etli kısmı ise alttaki kaba geçecektir) Elde ettiğiniz çekirdeksiz boza kıvamındaki kuşburnu özünü orta boy çelik bir tencereye aktarın. Üzerine toz şekeri ve kalan 1 litre suyu ilave edip orta ısılı ateşte, sık sık karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin.
  3. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve yine sık sık karıştırarak, suyu buharlaşıp koyu muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. limon tuzunu da ilave edip 5 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın. Marmelatın soğumasını bekleyip temiz kavanozlara doldurun. Karanlık ve serin bir yerde bekletin. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle