Yeşil Incir Reçeli Tarifi

Yeşil Incir Reçeli Tarifi

Mevsiminde aldığımız yeşil incirleri değerlendirmenin en tatlı yolu
(3)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Yeşil Incir Reçeli Tarifi için Malzemeler

Yeşil Incir Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Yeşil Incir Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Reçellik inciri (olgunlaşmamış küçük yeşil incirleri) iyice yıkayıp süzün. Geniş bir çelik tencereye 20 su bardağı su koyup orta ısılı ateşte kaynatın. Incirleri kaynayan suya aktarıp hafifçe yumuşayıncaya kadar, 20-25 dakika haşlayın. Incirleri tencereden alarak süzülmeye bırakın.
  2. Diğer taraftan, toz şeker ve suyu çelik tencereye koyup orta ısılı ateşte, arada sırada karıştırarak kaynatın. Şerbet kaynamaya başlayınca 10 dakika daha kaynatarak şurubu koyulaştırın ve iyice süzülmüş olan incirleri tencereye aktarıp yüksek ısılı ateşte 5 dakika kadar kaynatın. Ocağın altını kısıp reçeli 30 dakika da kısık ateşte pişirin. Kaynarken çok fazla karıştırmamaya ve kaşığı tencerenin kenarındaki şekerlenen kısma değdirmemeye dikkat edin.
  3. Reçelin kıvamını anlamak için bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir, hala akıcı kıvamdaysa kaynatmaya devam edin. Kıvama gelen reçeli ocaktan almadan önce limon suyunu ve limon tuzunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın.
  4. Ocaktan alarak ılık hale gelmesini bekleyin. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın ; köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz.
  5. Bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin. Reçel soğuduktan sonra temiz bir kavanoza doldurun. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp serin bir yerde muhafaza edin. Afiyet olsun. 
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle
Yazın bütün hanımları telaş sarar. Kış hazırlıkları için yazın alınan kilo kilo meyveler sebzelerin alışverişleri yapılır. hele ki o leziz reçel tarifleri arasında yer alan yeşil incir reçeli tarifi için ham yeşil incir bulma telaşına düşülür. Harika lezzete sahip bu güzel reçelin yapımı oldukça basit, yeter ki tazesini bulup bol bol kavanoz alın. Şimdiden yapılan hazırlıkların keyfini kışın süreceksiniz. Bunu düşünerek mutlu olabilirsiniz.
Daha Fazla..