Mürdüm Veya Kırmızı Süs Eriği Marmelatı Tarifi

Mürdüm Veya Kırmızı Süs Eriği Marmelatı Tarifi

Mevsimin en güzel erikleriyle çok lezzetli bir marmelat
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Mürdüm Veya Kırmızı Süs Eriği Marmelatı Tarifi için Malzemeler

Mürdüm Veya Kırmızı Süs Eriği Marmelatı Tarifi Hazırlanışı

Mürdüm Veya Kırmızı Süs Eriği Marmelatı Tarifi Tarifi
  1. Erikleri iyice yıkadıktan sonra süzün. Erikleri büyük bir çelik tencereye ya da düdüklü tencereye koyup üzerine suyu ekleyin. Orta ısılı ateşte, meyveler iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Ocaktan alıp ılınmaya bırakın.
  2. Hafifçe ılık hale gelen meyveleri ince delikli geniş bir tel süzgeçte bastıra bastıra ezin. (meyvelerin çekirdekleri ve kabukları süzgeçte kalacak, özü yani etli kısmı ise alttaki kaba geçecektir) Elde ettiğiniz çekirdeksiz koyu boza kıvamındaki erik özünü orta boy çelik bir tencereye aktarın. Üzerine toz şekeri ilave edip orta ısılı ateşte, sık sık karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin.
  3. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve yine sık sık karıştırarak, suyu buharlaşıp koyu muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Limon suyunu veya limon tuzunu da ilave edip 5 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın.
  4. Marmeladın soğumasını bekleyip temiz kavanozlara doldurun. Karanlık ve serin bir yerde bekletin. Marmeladın kıvama gelmesini 2-3 gün güneşte bekleterek de sağlıyabilirsiniz.Bu durumda ateşte çok kaynatmanıza gerek kalmaz ve rengi daha güzel olur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle