Görümcemin Çilek Reçeli Tarifi

Görümcemin Çilek Reçeli Tarifi

Bu yolla yapılan reçelin rengi daha güzel olduğu gibi dayanıklılığı da artar.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Görümcemin Çilek Reçeli Tarifi için Malzemeler

Görümcemin Çilek Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Görümcemin Çilek Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Çilekleri akan suyun altında iyice yıkayıp saplarını ayıklayın. Tencereye tozşeker ve çilekleri kat kat koyup bir gece bekletin. Ertesi gün tenceredeki çileği orta ısılı ateşin üzerine oturtup tahta kaşıkla hafifçe karıştırın ve kaynamaya bırakın. Arada sırada karıştırarak şeker eriyinceye kadar pişirin.
  2. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın. Reçel kaynarken çok fazla karıştırmamaya ve kaşığı tencerenin kenarındakı şekerleşmiş kısma değdirmemeye çalışın. Bu süreçte köpüğünü almanıza gerek yok ama reçelin başından ayrılmayın. Köpürerek kabaran reçel hemen taşar. Reçel kaynadıktan yarım saat sonra bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir, hala akıcıysa kaynatmaya devam edin.
  3. Reçel kıvamını bulduğunda üzerine limon suyunu veya limon tuzunu ilave edip 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın. Tahta bir kaşıkla hafifçe karıştırdıktan sonra ılımaya bırakın. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın, köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin.
  4. Reçeli kuru kavanozlara doldurun, kapaklarını kapatın ve buzdolabında muhafaza edin         Eğer şartlarınız müsaitse reçeli güneşte de koyulaştırabilirsiniz. Bunun için de reçel kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra limon suyu ya da limon tuzunu katıp 2-3 dakika daha kaynatın. Reçeli  yayvan bir tepsiye aktarıp yukarıdaki usulle köpüğünü alın ve üzerini tülbentle örtüp kıvama gelinceye kadar, 4-5 gün güneşe koyun. Arada sırada karıştırmayı da unutmayın.
  5. Koyulaşıp reçel kıvamına gelince kuru cam kavanozlara boşaltıp buzdolabında muhafaza edin. Bu yolla yapılan reçelin rengi daha güzel olduğu gibi dayanıklılığı da artar. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle