Tahinli Bal Kabağı Tatlısı Tarifi

Tahinli Bal Kabağı Tatlısı Tarifi

Pişirirken kabakların içine 1-2 çubuk tarçın koyarsanız lezzetini çok arttırır. Sonra çubuk tarçınları çıkarıp atın.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Tahinli Bal Kabağı Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Tahinli Bal Kabağı Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Tahinli Bal Kabağı Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Tatlı balkabağını kabukları soyulmuş ve dilimlenmiş olarak satın alabileceğiniz gibi pazarlarda satılan ufak kabakları soydurup kullanabilirsiniz. Rengi kavuniçi ve diri görünümlü olanları tercih edin.
  2. Varsa yeşil kısımlarını kesip atın ve iri kuşbaşı et gibi doğrayın. Yani yaklaşık 5 santim kalınlığında parçalara bölüp geniş bir çelik tencereye koyun.
  3. Üzerine toz şekeri serpiştirip oda sıcaklığında en az 4-5 saat ya da 1 gece bekletin. Böylece kabaklar suyunu bırakır. Hatta bazı kabaklar o kadar sulu olur ki hiç su eklemeniz gerekmez.
  4. Beklemiş olan ve sulanan kabakları, kısık ateşin üzerine oturtun. Yarım su bardağı suyu da tencerenin kenarından içine aktarın.
  5. Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşte, 35-40 dakika, kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. (dikkat etmeniz gereken nokta, kabakların dağılmamasıdır)
  6. Kabakları ocaktan alıp tenceresinde soğumasını bekleyin. Sonar da servis tabağına aktarıp soğuyunca üzerine tahin gezdirip, çekilmiş ceviz içi serpip servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle