Kremalı Baba Tatlısı Tarifi

Kremalı Baba Tatlısı Tarifi

Ramazan'ın 5. gününe, güzel bir tatlı yakışır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Kremalı Baba Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Kremalı Baba Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Kremalı Baba Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Unu derin bir kaba koyup ortasını havuz gibi çukurlaştırın. Çukura toz maya, ılık süt ve şekeri koyup çatalla karıştırın. Çukurun etrafındaki unu üzerine kapatıp oda sıcaklığında 10 dakika bekletin.
  2. Üzerine yumurtaları kırıp ılık suyu ilave ettikten sonra mikserin orta devriyle çırparak iyice karıştırın. Erimiş yağın bir fincanını ve tuzu ekleyip 3-4 dakika daha çırpmaya devam edin.
  3. Bir fincan erimiş yağı başka bir derin derin kaba koyup kabı çevirerek, yağın her tarafına bulaşmasını sağlayın.
  4. Hazırladığınız hamuru kaba aktarın. Üzerini kapakla kapatıp ılık bir yerde 30 dakika kadar dinlendirin.
  5. Diğer taraftan, varsa baba kalıplarını (ortası delik minik kek kalıbı) ya da maffin kalıplarını kalan erimiş margarinle yağlayın.
  6. Mayalanmış hamuru kalıpların yarısına gelecek şekilde paylaştırın. Ilık bir ortamda hamurlar kabarıncaya kadar, 30 dakika bekletin.
  7. Baba tatlılarını 170 dereceye ayarladığınız fırında üzerleri kahverengi oluncaya kadar, en az 35 dakika pişirin. (pişip pişmediklerini kürdan batırarak anlayabilirsiniz) Fırından çıkarıp soğumalarını bekleyin.
  8. Şurubu hazırlamak için; su ve tozşekeri bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte kaynatın. Ocağın altını kısın. Soğuyan hamurları şurubun içine atıp kapağı kapalı vaziyette 5 dakika pişirin. Arada sırada karıştırarak hamurların şurubu iyice çekmesini sağlayın.
  9. Tatlıları ocaktan indirip süzerek şurubun içinden alın.
  10. Kalan şuruba limon suyunu katıp 10 dakika daha kaynatın. Soğuyunca tatlıların üzerine gezdirin. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle