Kuru Domatesli Kiş Tarifi

Kuru Domatesli Kiş Tarifi

Günün her saati keyifle yiyebileceğiniz enfes bir kiş.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Kuru Domatesli Kiş Tarifi için Malzemeler

Kuru Domatesli Kiş Tarifi Hazırlanışı

Kuru Domatesli Kiş Tarifi Tarifi
  1. Un ve tuz derin bir kaba aktarılır. Soğuk haldeki margarin küp küp doğranarak üzerine eklenir. Çok soğuk haldeki 6 yemek kaşığı su ilave edilip ele yapışmayan ve kulak memesinden biraz sert olan bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur.
  2. Bu işlem sonunda hamur hala ele yapışan kıvamdaysa  biraz daha soğuk su ve un ilave edilebilir. Hazırlanan hamur buzdolabında 1 saat kadar dinlendirilir.
  3. Dinlenen hamur 25-28 santim boyundaki çok iyi yağlanmış kelepçeli kalıba, bastırarak yayılır. Kenarları 20 santim yükseltilerek ortasında bir havuz oluşturulur.
  4. Diğer taraftan, fırın 200 dereceye ayarlanıp ısıtılır.
  5. Üzerinin sosunun hazırlanması için; yumurtalar derin bir kaba kırılıp üzerine süt ve hazır süt kreması eklenerek çatalla iyice çırpılır. Un ve rendelenmiş peynir ilave edilip kuru fesleğen de serpildikten sonra tekrar karıştırılır. Küp küp doğranmış konserve kuru domatesler ve çekirdeği çıkarılmış zeytinler peynirli karışımın üzerine aktarılır. Hazırlanan harç bir kenarda bekletilir.
  6. Kalıptaki hamur çatalla delinerek önceden ısıtılmış fırında 15 dakika pişirildikten sonra çıkarılır.
  7. Peynirli harç hamurun üzerine yayıldıktan sonra hamur  tekrar fırına verilir. 15-20 dakika daha pişirilip çıkarılır. Sıcakken  dilimlenerek servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle