Kaburga Dolması Tarifi

Kaburga Dolması Tarifi

Zahmeti bol, lezzeti muazzam bir tarif.
(0)
Hazırlama 3 saat
4 Kişilik

Kaburga Dolması Tarifi için Malzemeler

Kaburga Dolması Tarifi Hazırlanışı

Kaburga Dolması Tarifi Tarifi
  1. Kaburganın kemiği ile eti arasındaki ince kısmı, iç pilavın doldurulacağı boşluğu oluşturmak için bir bıçakla cep gibi zedelemeden açın. Bu arada, bir tasın içinde, yoğurt, salça, tuz ve karabiberi karıştırarak iyice çırpın ve kaburganın her tarafına sürün. Bu işlemi bir gece önceden yapmalı ve, kaburgayı buzdolabında bekletmelisiniz.
  2. Bademleri kaynar suda 30 dakika bekletin ve kabuklarnı soyun. Pirinci sıcak ve tuzlu suda 30 dakika beklettikten sonra yıkayarak süzün. Bir tencerede erittiğiniz 2 yemek kaşığı yağda bademleri, rengi sararıncaya kadar kavurun. Pirinci ekelyip 4-5 dakika kavurun. Su, tuz, karabiber ve reyhanı da ilave edin. Pilav suyunu çekince ateşten alın ve ılımaya bırakın.
  3. Hazırladığınız iç pilavı kaburgada önceden açtığınız boşluğa doldurun. Ancak çok doldurulursa pişerken kaburga patlayıp pilav dağılabilir. Az doldurulursa da pişerken pilavın içine su girer ve pilav yine dağılır. Yani çok sıkı olmadan  dikkatlice doldurulmalıdır. Bir yorgan iğnesine yorgan ipliği geçirerek kaburganın uçlarını sıkıca dikin ve kapatın. Doldurduğunuz kaburgayı büyük bir tencerede erittiğiniz yağda nar gibi kızartın.
  4. Sonra fırın tepsisine alıp 175 dereceye ayarlanmış fırında 1,5-2 saat pişirin. Gerekirse su ilave edin. Fırından çıkınca dilimleyerek servise sunun. Yemekçinin notu: Usulüne uygun yapmak isterseniz, iç pilavının içine ciğer ve çamfıstığı ekleyin. Veya pilavı kuşbaşı kuzu etiyle pişirin. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle