Sumaklı Patlıcan Güveç Tarifi

Sumaklı Patlıcan Güveç Tarifi

İsterseniz bu güveci fırında da pişirebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 1 saat
4 Kişilik

Sumaklı Patlıcan Güveç Tarifi için Malzemeler

Sumaklı Patlıcan Güveç Tarifi Hazırlanışı

Sumaklı Patlıcan Güveç Tarifi Tarifi
  1. Önce patlıcanlar alacalı soyulur ve boylamasına dörde bölünür. Her bir patlıcan dilimi 2 parmak eninde doğranır ve acısının çıkması için, bol tuzlu soğuk suda bekletilir. Kemikli kuşbaşı kuzu eti önce yıkanır sonra tuzla ve salçayla ovularak bir güvecin altına yerleştirilir. Üzerine zeytinyağının yarısı konulur ve kırmızıbiber, kimyon ve yenibahar  serpiştirilir.
  2. Öte yandan sivribiberler bir parmak genişliğinde uzun uzun doğranır, domatesler kuşbaşı et gibi dilimlenir ve bir kenarda bekletilir. Top sumaklar 1,5 su bardağı ılık suyun içine eklenerek 15-20 dakika beklenir ve sumağın suyu süzülür, taneleri atılır. Patlıcanlar tuzlu sudan çıkarılarak suyu süzülür, tekrar yıkanır ve güveçteki etlerin üzerine yerleştirilir. Domates ve biberler de patlıcanın üzerine konulur.
  3. Süzülen sumak suyu güvecin kenarından içine akıtılır. Kalan zeytinyağı yemeğin üzerine konulup orta ateşte 60-70 dakika kadar pişirilir. Yemek pişince güvecin kapağı açılarak dövülmüş sarmısak eklenir ve karıştırılır. Sıcak olarak servise sunulur. Not: Eğer güveci fırında pişirecekseniz, 200 derece ve 2 saat yeterli olacaktır.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle