Milföylü Polenezköy Pirzolası Tarifi

Milföylü Polenezköy Pirzolası Tarifi

Sunumu ile göz dolduran bir tarif.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Milföylü Polenezköy Pirzolası Tarifi için Malzemeler

Milföylü Polenezköy Pirzolası Tarifi Hazırlanışı

Milföylü Polenezköy Pirzolası Tarifi Tarifi
  1. Kuzu pirzolaların üzerine  tuz ve karabiber serpilir. 2 yemek kaşığı zeytinyağı geniş bir tavada kızdırılır. Pirzolalar kızgın yağda, önlü arkalı birer dakika kızartılıp bir tabağa alınır.
  2. Kalan 2 yemek kaşığı zeytinyağı da aynı tavaya aktarılıp orta ısılı ateşte kızdırılır. İncecik doğranan soğanlar ve sarmısaklar tavaya aktarılıp tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 1-2 dakika kavrulur. Taze mantarlar iyice yıkanıp kağıt peçeteyle kurulanır. Boylamasına incecik dilimlenerek kavrulmakta olan soğanların üzerine aktarılır. Karıştırılarak 4-5 dakika daha kavrulur. Üzerine kuru nane, kuru fesleğen, tuz, karabiber ve  kırmızı pul biber serpilip tekrar karıştırıldıktan sonra  ocaktan alınarak soğuması beklenir.
  3. Diğer taraftan, dondurulmuş milföy hamurları tezgahın üzerine koyulur. Yaklaşık 10-15 dakika sonra hamurlar çözülüp yumuşayacaktır. Kare şeklindeki hamurların ortalarına mantarlı karışımdan birer yemek kaşığı dolusu koyulup üzerlerine de hafifçe kızartılmış pirzolalar yerleştirildikten sonra hamurlar dört köşesinden yukarı kaldırılarak uçları tepede birleştirilir.
  4. Hamurlar fırın tepsisine, birleşme noktaları altta kalacak şekilsde yerleştirilir. Üzerlerine fırça yardımıyla çırpılmış yumurta sarısı sürülür. Üzerleerine çörekotu serpiştirilip 5 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında üzerleri altın sarısı oluncaya kadar, en az 30 dakika pişirilir ve çıkarıldıktan sonra  sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle