Buharda Sucuklu Tavuk Dolması Tarifi

Buharda Sucuklu Tavuk Dolması Tarifi

Özellikle çocukların favorisi olacak bir tarif.
(0)
Hazırlama 1 saat
4 Kişilik

Buharda Sucuklu Tavuk Dolması Tarifi için Malzemeler

Buharda Sucuklu Tavuk Dolması Tarifi Hazırlanışı

Buharda Sucuklu Tavuk Dolması Tarifi Tarifi
  1. Kemiksiz tavuk göğüs etini kasapta dövdürerek iyice inceltin. (evinizde bir bıçağın kalın sapıyla döverek de inceltebilirsiniz) Etleri bir ortalı defter kalınlığına getirip ortadan ikiye bölerek 8 parça et elde edin. Üzerlerine zeytinyağını gezdirip tuz ve karabiber serptikten sonra bir kenarda bekletin.
  2. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için; sucuk dilimlerini tavla zarı formunda doğrayıp bir kaseye alarak rendelenmiş taze kaşar peyniri ve incecik kıyılmış fesleğenle karıştırın.
  3. Hazırladığınız iç harcını tavuk etlerinin uçlarına paylaştırın. Etleri uçlarından başlayıp sıkıca sararak rulo haline getirin. Rulo haline getirdiğiniz etin üst üste binen uçlarını açılmaması için kürdanla tutturun.
  4. Düdüklü tencereye 3 su bardağı sıcak su koyun. İsterseniz 1 su bardağı su yerine beyaz şarap da kullanabilirsiniz. Kürdanla tutturduğunuz tavuk etlerini suyun içine yerleştirip düdüklü tencerenin kapağını sıkıca kapatın. Tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Basınç göstergesi kırmızıyı gösterip sübaptan buhar çıkmaya başlayınca ocağın altını hemen kısın. Yemeği kısık ateşte 10 dakika daha pişirip ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Tencere soğumaya başlayınca basınç göstergesi yeşile gelecektir. İşte o zaman tencerenin üzerindeki açma düğmesine basıp içerdeki buharı dışarı çıkarın.
  5. Tencerenin kapağını açıp tavuk etlerini süzerek tencereden çıkarın. Servis tabağında birkaç dakika bekletip ılık hale gelmelerini ağladıktan sonra ruloları bıçakla 1-2 santim eninde dilimleyin. Yanında haşlanmış sebze, püre ya da pilavla servise sunun. Not: Sucuk yerine çemensiz pastırma ya da tavuk jambon da kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle