Hamsi Kuşu Tarifi

Hamsi Kuşu Tarifi

Karadeniz Mutfağı'nın vazgeçilmezlerinden bir tarif.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Hamsi Kuşu Tarifi için Malzemeler

Hamsi Kuşu Tarifi Hazırlanışı

Hamsi Kuşu Tarifi Tarifi
  1. Kılçıkları ayıklanıp başları koparılmış olan hamsileri iyice yıkayıp süzgece koyun. Üzerlerine tuz ve karabiber serpip süzülmelerini bekleyin.
  2. Mısır ununu bir tepsiye yayın. Diğer taraftan, ara harcını hazırlamak için; ayıklanmış soğanları incecik dilimleyin. Maydanozu da çok ince doğradıktan sonra soğanla karıştırın. Varsa 5-6 yaprak taze naneyi incceik doğrayarak katın.
  3. Hamsilerden birini açarak avucunuzun ortasına koyun. Soğan ve maydanoz karışımından 1 tatlı kaşığı kadar alıp hamsinin ortasına koyun. Bir diğer hamsiyi derisi dışarıya bakacak şekilde avucunuzdaki hamsinin üzerine kapatıp bastırın. Bütün hamsilere aynı işlemi uygulayın.
  4. Sıvıyağın 2 yemek kaşığını 24-28 santim çapındaki bir tavaya koyun. Hazırladığınız hamsileri mısır ununa önlü arkalı bulayın. Tavaya yan yana, güneş ışıkları gibi dizin. tavayı orta ısılı ateşe oturtup hamsileri 5 dakika kadar kızartın. Düz bir kapak yardımıyla ters çevirip alt tarafını da kızartın.
  5. Servis tabağına alın. Tavaya 2 yemek kaşığı daha svıyağ koyup kızdırın. Hamsileri yine aynı şekilde kızartın. Sıcak sıcak ve yanında bol salatayla servise sunun. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle