Nuran Hanım\'ın Bonfile Rulosu Tarifi

Nuran Hanım'ın Bonfile Rulosu Tarifi

Ailecek keyifli bir akşam yemeği için güzel bir alternatif.
(0)
Hazırlama 1 saat
4 Kişilik

Nuran Hanım'ın Bonfile Rulosu Tarifi için Malzemeler

Nuran Hanım'ın Bonfile Rulosu Tarifi Hazırlanışı

Nuran Hanım\'ın Bonfile Rulosu Tarifi Tarifi
  1. İç harcınn hazırlanması için; soğan bir kaseye rendelenip üzerine yumurta kırılır. Ekmek içi pirinç tanesi büyüklüğünde ufalanıp tuz ve karabiber eklenir. Karışım iyice yoğrulup bir kenarda bekletilir. Dana şinitzel bulunamazsa, bonfile ya da eskalop eti incecik dövülerek de kullanılabilir.
  2. Etler pötibör bisküvisi kalınlığında olmalı. Uzunlukları ise 12-15 santimi geçmemeli. Bu ölçülere getirmek için gerekirse bonfileler ortadan ikiye bölünür. Bonfileler mutfak tezgahına yan yana serilir. Üzerlerine tuz, karabiber serpiştirilip ince bir tabaka halinde hardal sürülür.
  3. Hazırlanmış olan ekmek içi bonfilelerin üzerine paylaştırılır. Bonfileler kısa kenarlı ucundan başlanarak rulo yapılır. Pişerken açılmamaları için de iki ucundan kürdanla tutturulur. Zeytinyağı geniş bir tencereye aktarılıp kızdırılır. Incecik yarımaylar şeklinde doğranmış soğanlar ve bütün haldeki sarmısakları kızgın yağda karıştırılarak 2-3 dakika kavrulur.
  4. Bonfile ruloları hafifçe unlanarak soğanlı yağın içine koyulur ve önlü arkalı 2-3 dakika kızartılır. Sıcak et suyu, domates püresi, varsa beyaz ya da kırmızı şarap da tencereye aktarılır. Eğer şarap kullanılmayacaksa su miktarı yarım bardak arttırılır. Ya da ½ su bardağı hazır süt kreması eklenebilir. Tuz, karabiber, kuru kekik ve fesleğen de serpiştirildikten hemen sonra tencerenin kapağı kapatılır. Yemek kısık ateşte 25-30 dakika kadar pişirilir.
  5. Bu yemek isterseniz ağzı kapalı bir fırın kabıyla fırında da pişirilebilir. Servise sunulmadan önce kürdanlar çıkarılır ve üzerine içinde piştiği sos gezdirilir. . Not; İstenirse bu yemeğe önceden haşlanmış brüksellahanası da eklenebilir. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle