İrmikli İçliköfte Tarifi

İrmikli İçliköfte Tarifi

Et bir gece önceden kavrulup buzdolabında bekletilirse daha iyi sonuç alınır.
(1)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

İrmikli İçliköfte Tarifi için Malzemeler

İrmikli İçliköfte Tarifi Hazırlanışı

İrmikli İçliköfte Tarifi Tarifi
  1. İrmik derin bir kaba koyulur. Ilık suyla ıslatılıp üzerine yumuşak yağ da eklenir. Tuz, karabiber, pul biber ve nane de katılıp yoğrulmaya başlanır. Kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur. İçin hazırlanması için; soğanlar incecik yemeklik doğranır.
  2. Sıvı yağ soğan ve kıyma orta boy bir tavaya koyulur. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırılarak kıyma suyunu verip tekrar çekinceye kadar, 5-6 dakika kavrulur. Üzerine salça, tuz, yenibahar, karabiber ve kimyon eklenip (istenen baharat katılabilir) 5-6 dakika daha kavrulduktan sonra ocaktan alınır. Soğuması beklenir.
  3. İrmikli hamurdan pinpon topu büyüklüğünde parçalar koparılır. Parçalar avuçlar arasında bastırılarak yassı hale getirilir. İçlerine kıymalı harçtan birer tatlı kaşığı koyulup önce D şeklinde kapatılır, sonra yuvarlanıp yassı hale getirilir. Yağ derin bir tencere ya da fritözde kızdırılır.
  4. Köfteler kızgın yağda, renkleri sararıp kenarları hafif kahverengi oluncaya kadar, 3-4 dakika kızartılır. Köfteler el kevgiriyle süzülerek kağıt havlu serilmiş bir tabağa alınır. Sıcak sıcak servise sunulur.
  5. Not: Bol yağda kızaran köftelerin yağ çekmediği görülecektir. Ayrıca ben köfteleri 180 derecede ısıtılmış fırında 30 dakika tekrar pişiriyorum. Daha lezzetli oluyor.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle