Ispanaklı Kıymalı Rulo Köfte Tarifi

Ispanaklı Kıymalı Rulo Köfte Tarifi

Yanında yoğurt, patates püresi veya salata eşliğinde servise sunabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Ispanaklı Kıymalı Rulo Köfte Tarifi için Malzemeler

Ispanaklı Kıymalı Rulo Köfte Tarifi Hazırlanışı

Ispanaklı Kıymalı Rulo Köfte Tarifi Tarifi
  1. Önce köfte harcı için derin bir kabın içine; kıyma, yumurta akı, galeta unu, tuz, karabiber, dövülmüş sarımsak ve rendelenmiş soğanı (suyuyla beraber) koyun. İyice yoğurup kıvama getirin. Fırın tepsisinin içine tam gelecek şekilde pişirme kağıdını keserek koyun.
  2. Yoğurduğunuz köfte harcını bu kağıdın üzerine parmak uçlarınızla bastıra bastıra, her tarafına gelecek şekilde yerleştirin. Üzerine de pastırma dilimlerini sıkıca dizin. En üste yıkayıp, kağıt havlu arasında kuruttuğunuz ıspanak yapraklarını yerleştirin.
  3. Şimdi pişirme kağıdının uzun kenarından tutup kaldırın ve dikkatlice rulo şeklinde sarıp (sakın kağıdı içinde unutmayın) bir kenara alın. Şimdi 1.yufkayı tezgahın üzerine serin ve fırçayı sıvı yağa batırıp yufkanın her tarafını yağlayın. Sonra yufkanın dört bir kenarını üzerine doğru katlayıp kare şeklinde (mektup zarfı gibi) getirin. Sonra da 2.yufkayı aynı şekilde hazırlayıp 1.yufkanın üzerine yerleştirin.
  4. Şimdi de rulo köfteyi fırın kağıdının üzerinden dikkatlice alın ve yufkanın bir ucuna yerleştirin. Dikkat edin yufkanın boyutu rulo köfteyle aynı olsun. Sonra da yufkayla köfteyi yuvarlayın. Eğer yufkanın uç kısımları fazla gelirse köftenin kenar uçlarına sokuşturun.
  5. Tekrar yeni bir fırın kağıdını fırın tepsisine serin. Dışı yufka içi köfteli rulonuzu tepsinin içine yerleştirin. Kalan sıvı yağınıza yumurta sarısını koyup karıştırın. Fırçanızla bu karışımı yufkanın üzerine sürün.
  6. Fırını 5 dakika önceden ısıtıp 200 derece alt üst konuma getirin. Rulo köfteyi, yufkanın üzeri iyice kızarıncaya dek en az 35 dakika pişirin. Çıkarın ve bir tahta üzerine alın. 5 dakika bekleyip 1 cm kalınlığında dilimleyin. Yanında yoğurt, patates püresi veya salata eşliğinde servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle