Fırında Patatesli Kars Kazı

Fırında Patatesli Kars Kazı

Kars'ın özenle ve doğal olarak yetiştirilmiş kazıyla, enfes bir tat.
(0)
Hazırlama 2 saat
6 Kişilik

Fırında Patatesli Kars Kazı için Malzemeler

Fırında Patatesli Kars Kazı Hazırlanışı

Fırında Patatesli Kars Kazı Tarifi
  1. Önce orta boy patatesleri haşlayıp, kabuklarını soyun ve kenarda bekletin. Tuzlanarak saklanan kaz etini, önce akan suyun altında iyice yıkayın. Sonra 4-5 parçaya kesip, büyük bir tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar soğuk su ilave edip, orta ısılı ateşte kaynatın.
  2. Kaynadıktan 10 dakika sonra ocaktan alın ve suyunu süzün. Kazın bu ilk suyu çok tuzlu olduğu için dökülür.
  3. Kazı yeniden, bu sefer sıcak su ilavesiyle düdüklü tencerede 1 saat kadar haşlayın. İyice yumuşayan kazları, bir fırın tepsisine süzdürerek yerleştirin.
  4. Etrafına haşlanmış patatesleri dizin. Patateslerin üzerine 1-2 kepçe kadar kazın haşlama suyundan gezdirin.
  5. Fırını 180 derece alt-üst konuma getirip, 5 dakika önceden ısıtın. Sıcak fırında patatesli kaz etini en az 45-50 dakika pişirin. Bu arada taş değirmende öğütülmüş kavılca bulgurunu 5-6 kez yıkayıp süzün (içinde çöp, taş çok olur).
  6. Büyükçe bir tencerede tereyağını eritip, bulguru ekleyin. 5 dakika kadar karıştırarak kavurun. Kavılca çok su çeken, geleneksel bir buğday olduğu için 6 bardak kazın haşlama suyundan ilave edin.
  7. Orta ısıda suyunu çekinceye kadar pişirin. Ocaktan alıp, bir tepsinin ortasına dökün. Üzerine fırında kızaran kaz etlerini, kenarlarına patatesleri dizip servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle