Etli Akdeniz Yahnisi Tarifi

Etli Akdeniz Yahnisi Tarifi

Zahmetli gibi görünen ama bir o kadar da lezzetli bir yahnidir.
(0)
Hazırlama 1 saat
4 Kişilik

Etli Akdeniz Yahnisi Tarifi için Malzemeler

Etli Akdeniz Yahnisi Tarifi Hazırlanışı

Etli Akdeniz Yahnisi Tarifi Tarifi
  1. Kabuklarını tamamen soyduğunuz patlıcanları kesme tahtasının üzerinde keskin bir bıçakla 1 santim kalınlığında ve parmak şeklinde doğrayın. Acı suyunun çıkması için bol tuzlu suda bekletin.
  2. Kuru soğanları soyup ortadan ikiye bölüdükten sonra yarım santimlik yarım halkalar halinde doğrayın. Kabakların kabuklarını kazıyıp yıkadıktan sonra 5-6 santim boyunda ve parmak şeklinde dilimleyin.
  3. Havucu kazıdıktan sonra uzunlamasına ikiye bölüp tekrar ikiye bölün. Kalem şeklinde doğradığınız havuçları kenarda bekletin. Son olarak, yeşil fasulyelerin saplarını ayıklayıp ortadan ikiye bölün. Karnabaharı çiçek demetleri şeklinde buketlere ayırıp 3-4 parçasını kullanmak üzere bir kenara ayırın. (brokoli de kullanabilirsin)
  4. Zeytinyağının yarısını orta boy bir çelik tencereye koy8up üzerine etleri ekledikten sonra orta ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla karıştırarak 4-5 dakika kavurun.
  5. Tuz ve karabiberin yarısını katıp soğanları ilave edin ve karıştırarak 4-5 dakika daha kavurmaya devam edin. 5 su bardağı sıcak suyu da ilave edip tencerenin kapağını kapatın ve etler yumuşayıncaya kadar, en az 20-25 dakika pişirin.
  6. Etlerin üzerine sırasıyla havuç, fasulye, karnabahar ya da brokoli, patlıcan ve kabağı yerleştirin.
  7. Diğer taraftan, tuz, karabiber, portakal suyu ve unu küçük bir kaseye aktarıp çatal yardımıyla karıştırın.
  8. Hazırladığınız bu portakallı sosu yemeğin üzerine gezdirip zeytinyağını da ilave edin. Tencereyi orta ısılı ateşe oturtup kapağı açık vaziyette, kaynayıncaya kadar pişirin. Tencerenin kapağını kapatıp ocağın altını kıstıktan sonra yemeği kısık ateşte yaklaşık 35-40 dakika kadar pişirin. Havuçlar yumuşayıncaya kadar pişidikten sonra tencereden almadan soğumasını bekleyin.
  9. Yemeği geniş bir servis tabağına ortaya etleri koyarak ve şekil vererek yerleştirin. İncecik kıyılmış maydanoz ve dereotuyla süsleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle