Erişte Pilavı Tarifi

Erişte Pilavı Tarifi

Hem erişte hem de pirinç katılarak yapılan değişik bir pilav.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Erişte Pilavı Tarifi için Malzemeler

Erişte Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Erişte Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Pirinci 2 çay kaşığı tuz kattığınız bol sıcak suda en az 40 dakika kadar bekletin. Akan suyun altında yıkayıp süzün. Suyu geniş bir tencereye koyup tuzu da attıktan sonra orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca yıkanmış pirinci aktarıp pişirmeye devam edin.
  2. Pirinç taneleri yumuşadığında erişteyi de tencereye aktarıp arada sırada karıştırarak yumuşayıncaya kadar pişirin. Tencereyi ocaktan alıp süzün ve pirinçli erişteyi tekrar aynı tencereye koyun.
  3. Diğer taraftan, tereyağını bir tavada eritin ve sararıp üzeri köpük köpük oluncaya kadar pişirdikten sonra ocaktan alın. Sıcak tereyağını eriştenin üzerine gezdirin. Erişteyi tahta kaşıkla karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi sofra beziyle sıkıca sarıp demlenmeye bırakın. 20-30 dakika kadar dinlenen erişte pilavını karıştırıp servise sunun.
  4. Not: Yumurta, su, tuz ve unla yoğrulan ev eriştesinin hamuru çok sert olduğu için erkekler tarafından yoğrulur. Kadınlar ise kesme işlemini yaparlar. Baız yörelerde tandırda ya da mahalle fırınında kızartılarak, bazı yörelerdeyse gölgeye serilen bezler üzerinde kurutulur.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle