Körili Hint Pilavı Tarifi

Körili Hint Pilavı Tarifi

İnce kıyılmış maydanozla ya da Hintlilerin yaptığı gibi taze kişnişle süslenip ikram edebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Körili Hint Pilavı Tarifi için Malzemeler

Körili Hint Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Körili Hint Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Taze ya da dondurulmuş bezelye kaynayan suda en az 15 dakika haşlanıp süzülür. Konserve bezelye kullanılacaksa sadece suyunun süzülmesi yeterli olacaktır. Havuç soyulup rendelenir.
  2. Biberler sapları kesilip tohumları ayıklandıktan sonra tavla zarı formunda doğranır. Soğan yemeklik, sarımsaklar pirinç tanesi büyüklüğünde dilimlenir. Pirinç kaynar tuzlu suda 40 dakika kadar bekletilir.
  3. Diğer taraftan,  zeytinyağı geniş bir pilav tenceresine koyulup orta ısılı ateşte kızdırılır. Sarımsaklar ve soğanlar eklenip 3-4 dakika kadar kavrulur. Havuç ve biberler ilave edilip tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 3-4 dakika daha kavrulur. Zerdeçal ya da köri 2 yemek kaşığı kaynar suda karıştırılarak eritildikten sonra tencereye aktarılır.
  4. Üzerine hemen sıcak et ya da tavuk suyu aktarılır. (et suyu ölçüsü pirincin tam iki katı olmalı. Yani 2 su bardağı pirince 4 su bardağı et suyu kullanılmalı) Tuz, kimyon ve yenibahar da serpiştirilip suyu süzülüp yıkanmış pirinç ve bezelye ilave edildikten sonra  karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılıp orta ısılı ateşte, pilav suyunu tamamen çekip göz göz oluncaya kadar pişirildikten sonra ocağın altı iyice kısılır.
  5. Pilav çok kısık ateşte, 4-5 dakika daha pişirilip ocaktan alınır. Tencerenin kapağı açılıp kağıt havlu örtülür ve tekrar kapatılıp en az 20 dakika dinlendirilir. Dinlenen pilav karıştırılıp servis tabağına aktarılır. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle