Armutlu Pekmezli Mafin Tarifi

Armutlu Pekmezli Mafin Tarifi

Pekmez ve armutun keke kattığı tada hayran kalacaksınız...
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Armutlu Pekmezli Mafin Tarifi için Malzemeler

Armutlu Pekmezli Mafin Tarifi Hazırlanışı

Armutlu Pekmezli Mafin Tarifi Tarifi
  1. Armut soyulup çekirdekleri çıkarılır ve tavla zarı formunda küp küp doğranır. Beklerken kararmaması için suda bekletilir.
  2. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar derin bir kaba kırılır. Üzerine tozşeker koyulur. Mikserin yüksek devriyle, 3-4 dakika, karışım beyazlaşıncaya kadar çırpılır. Üzerine sıvıyağ ve yoğurt eklenerek 2-3 dakika daha çırpılır. Pekmez de ilave edilerek 1 dakika daha çırpmaya devam edilir. Son olarak, suyu iyice süzülmüş armutlar kağıt havluyla kurulanıp içine katılır.
  3. Un, kabartma tozu ve vanilya başka bir kapta kaşıkla karıştırılır. Varsa fındık içi katılıp tekrar karıştırılır. Bu unlu karışım yumurtalı karışımın üzerine ilave edilip bu sefer kaşık ya da spatulayla tüm malzemeler tekrar karıştırılır. Böylece katı muhallebi kıvamında bir kek hamuru elde edilmiş olacak.
  4. Mafin kalıpları oda sıcaklığında yumuşamış margarinle iyice yağlanır. (kağıt kek kalıpları da kullanılabilir) Hazırlanan hamur kaşıkla kalıpların yarısına gelecek şekilde (üzerlerinde kabarma payı bırakılarak) doldurulur.
  5. Mafinler 5 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında 25-30 dakika pişirilir. Bir kürdan sokularak pişip pişmediği kontrol edilir. Eğer kürdan temiz çıkarsa mafinler pişmiş demektir. Fırından çıkarılır ve soğuyunca kalıplarından alınıp soğuk olarak servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle