Aperatif Gül Böreği Tarifi

Aperatif Gül Böreği Tarifi

Çok pratik ve lezzetli bir peynirli ve patatesli börek tarifi. Misafirlerinize severek sunabilirsiniz.
(1)
Hazırlama 15 dakika
2 Kişilik

Aperatif Gül Böreği Tarifi için Malzemeler

Aperatif Gül Böreği Tarifi Hazırlanışı

Aperatif Gül Böreği Tarifi Tarifi
  1. Böreğin içinin hazırlanması için; haşlanıp soyulmuş patates derin bir kapta çatalla iyice ezilir. Üzerine yumurta kırılıp peynir eklendikten sonra tuz ve karabiber serpilir. Malzemeler ezilip püre haline getirilir.
  2. Diğer taraftan, derin bir tava ya da kızartma tenceresine bol miktarda sıvıyağ koyulur. İstenirse kızartma işlemi için fritöz de kullanılabilir.
  3. Hazır yufkalar mutfak tezgahına üst üste yerleştirilir. Yufkalar, kenarlarından başlanarak su bardağı ağzı ya da beş santimlik yuvarlak kalıp yardımıyla kesilir. Elde edilen yuvarlak yufka parçaları bir kenarda bekletilir.
  4. Yufka parçalarından birinin tam ortasına hazırlanmış olan patatesli harçtan 1 çay kaşığı kadar koyulur. Harç birazcık yayılır.
  5. Diğer bir yufka parçası üzerine yerleştirilip 1 çay kaşığı kadar daha harç koyulur ve aynı şekilde yayılır. Üzerine hafifçe bastırılarak yufkaların ortalarından birbirine yapışması sağlanır.
  6. Üzerine aynı şekilde 3 yufka parçası daha koyulur. Beşinci yufkanın üzerine harç koyulmadan işaret parmağı yardımıyla bastırılır.
  7. Böylece üst üste beş yufkalı ve gül şeklinde bir börek elde edilmiş olunacak. Diğer yufka parçalarına da aynı işlem uygulanır.
  8. Tavadaki bol miktarda kızgın yağ kızdırılır. Börekler kızgın yağda altın sarısı oluncaya kadar, en fazla ikişer dakika kızartılır. Delikli el süzgeciyle tavadan alınıp servis tabağına koyulur. Çıtır çıtır olan bu börekler çay ya da içki yanında ikram edilebilir.
  9. Şekilleri bozulmasın diye ortalarına kürdan batırılıp kızartılabilir ya da yufkalar daha küçük kesilebilir. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle