Zeytinyağlı Patlıcan Silkmesi Tarifi

Zeytinyağlı Patlıcan Silkmesi Tarifi

İsterseniz üzerini incecik kıyılmış maydanoz ya da dereotuyla süsleyebilirsiniz.
(1)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Zeytinyağlı Patlıcan Silkmesi Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Patlıcan Silkmesi Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Patlıcan Silkmesi Tarifi Tarifi
  1. Patlıcanların saplarını kesmeden soyduktan sonra kesme tahtasının üzerine koyun. Sol elinizle sap kısmına bastırın. Keskin bir bıçakla, sap kısmının 2 santim altından başlayarak uzunlamasına 3 eşit parça oluşturacak şekilde dilimleyin. (dikkat etmeniz gereken nokta parçaları sapından ayırmamaktır)
  2. Diğer patlıcanlara da aynı işlemi uygulayıp bol tuzlu suda 30-40 dakika bekletin. Acı suyu çıkan patlıcanları yıkayıp süzdükten sonra geniş bir tencereye yan yana yerleştirin.
  3. Diğer taraftan, soğanları incecik yarımaylar halinde doğrayın. Sarmısakları ayıklayıp her birini ikiye bölün. Biberleri incecik halkalar halinde dilimleyin.
  4. Patlıcanların üzerine önce soğanları, sonra sarmısakları ve biberleri yerleştirin. Tuzu, az karabiberi ve toz şekeri serpiştirip zeytinyağını gezdirin. Sıcak suyu da tencerenin kenarından aktarın.
  5. Yemeği kısık ateşte, kapağı kapalı vaziyette pişirin.
  6. Kısık ateşte, patlıcanlar iyice yumuşayıncaya kadar, 35-45 dakika pişirin.
  7. Ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Yemeği servis tabağına aktarıp isterseniz üzerini incecik kıyılmış maydanoz ya da dereotuyla süsleyerek servise sunun.
  8. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle

Ne kadar çok seveni vardır patlıcanın, bir o kadar sevmeyeni. Zeytinyağlı patlıcan ya da etli patlıcan yemekleri, hiç fark etmez. Mutlaka ya çok sevilir bu patlıcan ya da hiç sevilmez. Ben arasını hiç duymadım şahsen. Ama sevenler için de ki ben de bayılırım, zeytinyağlı patlıcan yemeği de ayrı bir yer tutar. Hele ki Sahrap Soysal’ın tarifiyle Zeytinyağlı Patlıcan paçası tarifi, mutfağımda benim için, sofra da ise evdekiler için bir başka. Mayıs ve ekim ayında en sağlıklı ve en taze patlıcanları pazardan kilo kilo alı ele geliyorum, ayıklayıp, közleyip buzluğa atıyorum ki diğer mevsimlerde de soframız patlıcansız kalmasın diye. Çünkü benim evimde oldukça fazla ve sevilerek tüketiliyor her türlüsü.