Reyhanlı Soğan Dolması Tarifi

Soğanın dolması mı olur demeyin! Hem de nefis oluyor.
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Reyhanlı Soğan Dolması Tarifi için Malzemeler

Reyhanlı Soğan Dolması Tarifi Hazırlanışı

Reyhanlı Soğan Dolması Tarifi Tarifi
  1. Soğanları soyup alt ve üst taraflarını incecik keserek düzeltin. İşaret parmağınızla ya da bir şişle tam tepelerinden bastırıp ittirin. Eskilerin deyimiyle soğanların “cücüğünü” çıkarın. Böylece soğan gevşeyecek, haşlanırken katları kolayca ayrılacaktır.
  2. Soğanları kaynayan bol tuzlu suda, çevire çevire haşlayın. Pişmeye başladıklarında içlerindeki katmanlar yavaş yavaş çıkacaktır. Bu aşamada ocaktan alıp süzün. Soğanların katlarını yaprak yaprak çıkarıp soğuması için kenarda bekletin. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için; kıymayı derin bir kaba aktarıp üzerine incecik kıydığınız maydanoz, tuz ve karabiberi ekledikten sonra yoğurun.
  3. Malzemeye kuru reyhan katarsanız dolmanın lezzetine lezzet katmış olursunuz. Yaprak yaprak ayırdığınız soğan parçalarına bu harçtan koyup rulo yapın. Bazı yörelerde kıymanın içine 1 çay bardağı kırık pirinç de koyulur. Yağı geniş bir tencerede eritip dolmaları tencereye yan yana ve üst üste yerleştirin.
  4. Sıcak suyu tencerenin kenarından aktarıp dolmayı orta ısılı ateşte, kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp soğanlar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin ve ocaktan alın. Sıcak sıcak servise sunun Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

Reyhanlı Soğan Dolması Tarifi Püf Noktaları

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle