Süs Kabağı Dolması Tarifi

Süs Kabağı Dolması Tarifi

Harika bir kabak dolması tarifi
(1)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Süs Kabağı Dolması Tarifi için Malzemeler

Süs Kabağı Dolması Tarifi Hazırlanışı

Süs Kabağı Dolması Tarifi Tarifi
  1. Süs kabakları saplarından birer santim kadar kesilir. Saplı kısmı gövdeden ayrılmaz çünkü kapak olarak kullanılacak. Kabaklar iyice yıkanıp süzülür. Dolma oyacağı ya da çay kaşığı yardımıyla içleri oyulur. Oyulan kabakların kenar kalınlığı yarım santim kadar olmalı. Tuz ve karabiber küçük bir kapta harmanlanıp karışım elle kabakların içine ve dışına sürülüp bir kenarda bekletilir.
  2. Diğer taraftan, dolma harcının hazırlanması için; kıyma derin bir kaba koyulur. Yıkanıp süzülen pirinç ve bulgur üzerine eklenip incecik yemeklik doğranmış kuru soğanlar ilave edilir.
  3. Domates ve biber salçası aktarılıp tuz, karabiber, kimyon ve kuru nane serpilir. Üzerine zeytinyağı ve dövülmüş sarmısaklar aktarılıp 2-3 dakika kadar yoğrulduktan sonra ılık su da katılıp tekrar yoğrulur.
  4. İncecik kıyılmış dereotu da ilave edilip tekrar karıştırılır. İstenirse bu dolma harcına kırmızı pul biber de katılabilir. Hazırlanan dolma harcı bir kenarda bekletilir.
  5. Dolmanın sosunun hazırlanması için; sıcak su ve domates salçası derin bir kapta karıştırılır.
  6. Hazırlanan kıymalı harç kabakların içine bastırılarak doldurulur. Dolmalar, ağız kısımları yukarıya bakacak şekilde geniş bir tencereye yan yana yerleştirilir.
  7. Tencerenin kenarından, hazırlanan salçalı sos aktarılır. Orta ısılı ateşte, tencerenin kapağı açık vaziyette kaynayıncaya kadar pişirilir.
  8. Dolma kaynamaya başlayınca tencerenin kapağı kapatılıp dolmalar, kısık ateşte, kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar, 35-40 dakika pişirilir. Üzerine sarmısaklı yoğurt gezdirilir. Sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle