Sevda Tatlısı Tarifi

Sevda Tatlısı Tarifi

Çikolata ve ceviz sevenler bu şerbetli tatlıya bayılacak.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Sevda Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Sevda Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Sevda Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Hamuru hazırlamak için; oda sıcaklığında bekleyen yumurtayı derin bir kaba kırın. Süt, sıvıyağ, tuz ve karbonatı ekleyip unu da yavaş yavaş ilave edin. Yoğurmaya başlayın. Kulak memesinden daha yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur elde edeceksiniz.
  2. Şerbeti hazırlamak için; su ve tozşekeri bir tencereye koyup orta ısılı ateşte, kaynayınvaya kadar ısıtın. Kaynamaya başlayınca imon suyunu aktarıp ocağın altını kısın. 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alıp soğumasını bekleyin.
  3. Diğer taraftan, sıvıyağı dar ve uzun bir tencereye koyup orta ısılı ateşte kızdırın.
  4. Hamurdan limon büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları hafif unlu tezgahın üzerinde yuvarlayarak uzatın. Hamur kurşun kalem kalınlığına gelinceye kadar uzatıp inceltin.
  5. Hamurları, 10-12 santim uzunluğunda parçalar oluşacak şekilde kesin. Şeritlere kurdele şekli verip kızgın yağda çevirerek kızartın. (hamur parçalarını halka şeklinde ya da istediğiniz başka şekillerde de hazırlayabilirsiniz)
  6. Kızarttığınız sıcak hamurları soğuk şerbetin içine atıp birkaç dakika bekletin. El süzgeciyle şerbetten aldığınız tatlıların üzerine bol bol ceviz içi serpiştirerek ve çikolata sosu gezdirerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle