Sengül\'ün Cevizli Tartoleti Tarifi

Sengül'ün Cevizli Tartoleti Tarifi

Ceviz istemeyenler fındık, fıstık ya da badem de kullanabilirler. Ben hepsini yakıştırırım.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Sengül'ün Cevizli Tartoleti Tarifi için Malzemeler

Sengül'ün Cevizli Tartoleti Tarifi Hazırlanışı

Sengül\'ün Cevizli Tartoleti Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında beklemiş olan margarini ve tozşekeri yoğurma kabına alın. Malzemeleri birbirine yedirinceye kadar karıştırın. Vanilya, kabartma tozu ve yumurtaları ekleyip karıştırmaya devam edin.
  2. Unu da azar azar ekleyerek pürüzsüz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamurun üzerini temiz bir bezle örtüp 20 dakika bekletin.
  3. Hamuru un serpilmiş tezgahın üzerine alıp merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açın.
  4. Küçük tartolet kalıplarını hazırlayın. Açtığınız hamurdan çay bardağı ağzıyla yuvarlak parçalar çıkarın. Bu hamurları yağlanmuş tartolet kalıplarına bastırarak yerleştirin. kenarlarını havuz gibi yükseltin. Bir kenarda bekletin.
  5. Karamel sosu hazırlamak için, tozşekeri küçük bir tencerede iki yemek kaşığı suyla karıştırıp kısık ateşte pişirin. Şeker eriyip koyulaşmaya başlayınca (karemel rengi alınca) ocaktan alın. Üzerine hemen kremayı döküp yedirinceye kadar hızlı hızlı karıştırın.
  6. Hazırladığınız karamelli kremayı tartoletlerin üzerine paylaştırın. Ceviz, badem, fındıkla süsleyin.
  7. Tartoletleri 5 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında kenarları sarı-kahverengi oluncaya kadar, en az 20 dakika pişirip çıkarın. Soğuyunca servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle