Sebzeli Dövme Çorbası Tarifi

Sebzeli Dövme Çorbası Tarifi

Sebzeli harika bir yöresel çorba tarifi. Özellikle sıcak günlerde çok hafif ve doyurucu olacak.
(1)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Sebzeli Dövme Çorbası Tarifi için Malzemeler

Sebzeli Dövme Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Sebzeli Dövme Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Aşurelik buğdayı bir gece önceden 4 su bardağı suyla ıslatın.
  2. Ertesi gün büyük bir tencereye koyup üzerine 8 su bardağı et ya da tavuk suyu ekleyin. (hazır bulyon da kullanabilirsiniz) Arada sırada karıştırarak buğday yumuşayıncaya kadar, 35-40 dakika pişirin. İyice yumuşayan buğdayı ocaktan alıp süzmeden bir kenarda bekletin.
  3. Diğer taraftan, zeytinyağı ve incecik doğradığınız soğanı büyükçe bir tencereye koyup orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 2-3 dakika kadar kavurun. Üzerine soyup tavla zarı formunda doğradığınız patates ve havucu ekleyin eğer taze ya da dondurulmuş bezelye kullanacaksanız ilave etmenin tam sırasıdır, çünkü bezelye geç pişer. Konserve bezelye kullanmanız halinde son aşamada, yeşil soğanla birlikte katın.
  4. Sebzeleri tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 3-4 dakika kadar kavurun. Unu ilave edip aşurelik buğdayı da suyuyla birlikte tencereye aktarın. Sürekli karıştırarak havuçlar yumuşayıncaya kadar kaynatıp tuz ve karabiberi serpiştirin.
  5. Ocaktan almadan 5 dakika önce yeşil soğanın sadece yeşil kısmını incecik doğrayarak çorbaya katın. Kaynatıp ocaktan alın ve sıcak sıcak servise sunun. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle