Pırasalı Börek Tarifi

Pırasalı Börek Tarifi

Pırasa ve kıyma bu açma börek tarifine çok yakıştı
(1)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Pırasalı Börek Tarifi için Malzemeler

Pırasalı Börek Tarifi Hazırlanışı

Pırasalı Börek Tarifi Tarifi
  1. İç harcının hazırlanması için; ince uzun pırasalar seçilip sararan kısımları atılır ve yıkanıp incecik doğranır. Soğanlar yemeklik incecik doğranır. Yağ geniş bir tencerede kızdırılıp soğan ve kıyma eklenir. Sürekli karıştırılarak 4-5 dakika kavrulur. Pırasa da tencereye aktarılır ve orta ısılı ateşte, sürekli karıştırılarak 8-10 dakika kadar kavrulur.
  2. Hafifçe yumuşayan pırasaların üzerine tuz ve karabiber serpilir ve ocaktan alınır. Soğuması için bir kenarda bekletilir.
  3. Hamurun hazırlanması için; yumurta, su, tuz ve sirke yoğurma kabında karıştırılır. Un azar azar eklenip kulakmemesi kıvamında ve pürüzsüz bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur.
  4. Hamur, üzeri temiz bir bezle örtülüp 20 dakika dinlendirildikten sonra eşit büyüklükte 10 bezeye ayrılır. Bezelerden 5’i üzerlerine nişastalı un serpilerek oklavayla 35-40 santim çapında tek tek açılır. Yağ tavada eritiir.
  5. Açılan hamurlar, aralarına ikişer yemek kaşığı yağ gezdirilerek yağlanmış tepsiye üst üste dizilir. Üzerine pırasalı peynirli harç yayılır.
  6. Açılmış olan diğer 5 yufka da tepsiye aynı şekilde yağlanarak üst üste serilir. Kalan yağ 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırılıp hamurun üzerine sürülür.
  7. Börek 10 dakika önceden 190 dereceye ayarlanmış fırının alt rafında 35-40 dakika kadar pişirilir. Dilimlenip servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle