Çil Börek Tarifi

Çil Börek Tarifi

Çok leziz ve yöresel bir kıymalı börek tarifi
(1)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Çil Börek Tarifi için Malzemeler

Çil Börek Tarifi Hazırlanışı

Çil Börek Tarifi Tarifi
  1. Kıymayı orta boy bir tavaya koyun. Orta ısılı ateşte, kendi yağı ve suyuyla sürekli karıştırarak 5 dakika kadar kavurun. Tuz ve karabiberi serpiştirip 1-2 dakika daha kavurduktan sonra ocaktan alın.
  2. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için; yumurtaları geniş ve derin bir kaba kırın. Yoğurt ve sütü ekleyip tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpın. Dövülmüş sarmısakları ilave edip tekrar karıştırın. Son olarak, kavrulmuş kıymayı da katıp tekrar karıştırın ve bir kenarda bekletin.
  3. Yağı küçük bir tavada eritin. (yağın kızmaması gerekiyor) Bir fırın tepsisini erittiğiniz yağın bir kaşığıyla yağlayın.
  4. Yufkalardan birini buruşturarak tepsiye yerleştirin. (dışarıya sarkmaması gerekiyor) Üzerine erimiş yağdan 2-3 yemek kaşığı kadar gezdirin. Hazırladığınız kıymalı harçtan da 2-3 yemek kaşığı alıp üzerine dağıtın. İkinci yufkayı da aynı şekilde yerleştirip üzerine yağ ve kıymalı harç ekleyin. Yufkalar bitinceye kadar aynı işlemleri tekrarlayın. Son yufkanın yani beşincinin üzerineyse sadece yağ gezdirin.
  5. Böreği önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 30-35 dakika, iyice kızarıncaya kadar pişirip çıkarın. Dilimleyerek servise sunun.
  6. Not: Orjinal tarifte börek fırından çıkınca üzerine ayrılan 3 yemek kaşığı yoğurtlu kıymalı harç sürülür ve kapatılmış ama sıcak olan fırında 10 dakika daha bekletilir.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle