Nişastalı Damla Sakızlı Yıldız Kurabiye Tarifi

Nişastalı Damla Sakızlı Yıldız Kurabiye Tarifi

Bu yıldız kurabiyeler mutfağınızın yıldızı olacak benden söylemesi.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Nişastalı Damla Sakızlı Yıldız Kurabiye Tarifi için Malzemeler

Nişastalı Damla Sakızlı Yıldız Kurabiye Tarifi Hazırlanışı

Nişastalı Damla Sakızlı Yıldız Kurabiye Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış margarini derin bir kaba koyup üzerine tozşekeri ekleyin. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları kırıp nişastayı da ilave ederek yoğurmaya başlayın.
  2. Diğer taraftan, un ve kabartma tozunu başka kapta elinizle karıştırdıktan sonra nişastalı karışıma ilave edin. Hamuru kulak memesi yumuşaklığında oluncaya ve ele yapışmayan kıvama gelinceye kadar yoğurun. Yumuşak beyaz hamuru merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açın. Şekilli kurabiye kalıplarıyla hamurdan parçalar çıkarın.
  3. Bu arada fırını 150 dereceye ayarlayıp 5 dakika önceden ısıtın. Fırın tepsisini yağlayın ya da tepsiye fırın kâğıdı yayın. Hazırladığınız şekilli kurabiyeleri tepsiye aralıklı olarak yerleştirin. İsterseniz ortalarına çikolatalı top şekerlemelerden ya da başka şekerlemelerden yerleştirebilirsiniz. Ama şekerlemenin fırında eriyip dağılmayacağından emin olmalısınız. Badem şekeri ısıya dayanıklıdır.
  4. Tepsiyi alt ve üst tarafı ısıtılmış fırının orta rafına yerleştirin. Kurabiyeleri yaklaşık 18 dakika, üzerleri hafifçe sararıncaya kadar pişirip çıkarın, kurabiyeler başlangıçta yumuşak olacak, soğudukça sertleşecektir.
  5. Renkli şekerlemeleri kurabiyeler  soğuduktan sonra da bal sürerek  yapıştırabilirsiniz. Ya da kurabiye fırından çıkınca üzerine tarçın da serpebilirsiniz. Soğuyunca servise sunun. Yaklaşık 40-50 adet yapabilir kapalı kutuda uzun süre saklayabilirsiniz
  6. Not ; İsterseniz kurabiyeleri yapıp ortalarına işaret parmağınızla hafifçe bastırın. Sonra da pişen kurabiyeler soğuyunca bu çukur kısımlara marmelat koyup süsleyebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle