Biralı Hamur Tatlısı Tarifi

Biralı Hamur Tatlısı Tarifi

Biranın etkisiyle inanılmaz gevrek hale gelen, eskilerin deyimiyle “hıyır hıyır” olan çok lezzetli bir tatlıdır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Biralı Hamur Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Biralı Hamur Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Biralı Hamur Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. İç harcının hazırlanması için; tavla zarı formunda doğranmış kayısılar bir kaseye koyulup, üzerine ceviz içi ve tarçın eklenerek karıştırılır. Şerbetin hazırlanması için; tozşeker ve su küçük bir tencereye aktarılıp kısık ateşte kaynatılır. Şerbet kaynamaya başladıktan 1-2 dakika sonra ocaktan alınıp soğuması beklenir.
  2. Diğer taraftan, un, sıvıyağ ve kabartma tozu derin bir kaba aktarıldıktan sonra üzerine bira eklenir. Birkaç dakika yoğrulan hamur hemen toplanacaktır. Kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulan hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp avuçlar arasında yuvarlanır. Parçalar çay tabağı büyüklüğünde açılır. Ortalarına birer tatlı kaşığı kadar kayısılı harç koyulup D şekli alacak şekilde kapatılır ve kenarları bastırılır.
  3. Hazırlanan tatlılar yağlanmış fırın tepsisine yan yana dizilir. Yaklaşık 5 dakika önceden ısıtılmış ve 175 dereceye ayarlanmış fırında, üzerleri iyice sararıncaya kadar, 35-40 dakika pişirilip çıkarılır. Sıcak haldeki tatlılar soğuyan şurupta 1-2 dakika kadar bekletilip servis tabağına yerleştirilir ve servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle