Mısır Gevrekli Cevizli Mufin Tarifi

Mısır Gevrekli Cevizli Mufin Tarifi

İçi hafif çıtır şahane bir tarif.
(0)
Hazırlama 30 dakika
10 Kişilik

Mısır Gevrekli Cevizli Mufin Tarifi için Malzemeler

Mısır Gevrekli Cevizli Mufin Tarifi Hazırlanışı

Mısır Gevrekli Cevizli Mufin Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış olan yağı derin bir kaba koyup tozşekeri ilave edin. Mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika, krema kıvamına gelinceye kadar çırpın. Süt ve yumurtayı ekleyip 2-3 dakika daha çırpmaya devam edin.
  2. Un, kabartma tozu, robotta çekilmiş mısır gevreği ve pirinç ununu katıp mikserle 3-4 dakika daha çırpın. Son olarak, ceviz içini de ilave edip bu sefer tahta kaşıkla karıştırın. Malzemeler iyice özleşinceye kadar karıştırma işlemini sürdürün.
  3. Kek hamurundan çok daha katı, koyu muhallebi kıvamında bir karışım elde edeceksiniz. Bir taraftan mafin kalıplarını ya da kağıt kek kalıplarını oda sıcaklığında yumuşamış bitkisel margarinle iyice yağlayın.
  4. Hamuru kalıplara yemek kaşığı yardımıyla paylaştırın. Ancak üzerlerinde en az bir parmak boşluk bırakın ki kabarma payı olsun.
  5. Hamurdan yaklaşık 10-12 adet mafin çıkacaktır. Hamur epeyce katı olduğundan kalıplara hamur koyarken diğer elinizi kaşıktan hamuru sıyırmak için kullanın.
  6. Mafinleri yaklaşık 10 dakika önceden ısıtııp 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında en fazla 20-25 dakika pişirin. Pişip pişmediğini anlamak için bir kürdan batırın. Hamur kürdana yapışmazsa pişmiş demektir.
  7. Fırından çıkardığınız mafinler biraz ılınınca kalıplarından çıkarın. Soğuyunca servise sunun. Isterseniz üzerlerine eritilmiş çikolatayı şekil vererek gezdirin. Çok hoş bir görüntü elde edeceksiniz. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle