Kuru Yufka Böreği (ballı Börek) Tarifi

Kuru Yufka Böreği (ballı Börek) Tarifi

Yazdan hazırlanan kuru yufkalar kışın börek yapımında kullanılır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Kuru Yufka Böreği (ballı Börek) Tarifi için Malzemeler

Kuru Yufka Böreği (ballı Börek) Tarifi Hazırlanışı

Kuru Yufka Böreği (ballı Börek) Tarifi Tarifi
  1. Kuru yufkaları temiz sofra bezi üzerine serin. Bir kâseyle soğuk su koyup kuru yufkaların üzerlerine parmak ucuyla hafifçe su serpin. Orta büyüklükte, 30 santim çapındaki bir tepsiyi yağlayın. Yumuşayan yufkalardan birini tepsiye yayın.
  2. Diğer taraftan, yağı bir tavada eritin. Dört yufkanın her birinin üzerine 2-3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı ya da margarin gezdirerek yufkaları üst üste koyun. Dört yufkanın üzerine bir tasın içinde karıştırdığınız şekerli cevizli harcı serin.
  3. Kalan dört yufkayı da aralarınu tek tek yağlayarak üst üste dizin. Böylece kuru yufkalı ballı böreği hazırlamış oldunuz. Böreği pişirmek için tepsiyi ocağın üzerine yerleştirin ve çevirerek bir yüzünü iyice kızartın. Büyük bir tepsi ya da tabak yardımıyla böreğin diğer yüzünü çevirin. Tepsinin dibini hafifçe yağlamayı ihmal etmeyin.
  4. Kızaran böreği ılıkken servise sunun. Arzu ederseniz ballı böreği 175 dereceye ayarlı fırında 30-35 dakika pişirerek de ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.
  5. Yemekçinin notu Su, tuz ve un karışımıyla yapılan klasik hamurdan ince yufkalar açılır. Bu yufkalar sac üzerinde önlü arkalı kızartılarak tek tek serilip kurutulur. Sonra bu kuruyan yufkalar üst üste dizilerek karton kutuların ya da sofra bezlerinin içinde muhafaza edilir. Yazdan hazırlanan bu kuru yufkalar kışın börek yapımında kullanılır.
  6. Ancak bu çok kuru, çıtır çıtır yufkalar kullanılmadan önce mutlaka üzerine su serpiştirilerek yumuşatılır. Sonra da börek yufkası gibi kullanılır. İsterseniz bu kuru yufkalı böreğin içine tuzlu harç olarak; peynir ya da kemiksiz ev kavurması gibi farklı çeşniler de koyabilirsiniz. Bazı yörelerde yufka hamuruna süt de katılarak daha beyaz yufkalar yapılır ve sacda kızartılır.
  7. Kızaran yufka sıcakken dörde katlanır ve bu şekliyle kurutulur. Sofraya getirileceği zaman da sütle ıslatıldıktan sonra tavada kızdırılmış tereyağında kızartılır. Gördüğünüz gibi yazdan hazırlanan bu yufkalar çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Lezzeti ise müthiş denilecek kadar çok...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle