İsotlu Birecik Kurabiyesi Tarifi

İsotlu Birecik Kurabiyesi Tarifi

İsot ve sirkeli, değişik bir kurabiye tarifi.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

İsotlu Birecik Kurabiyesi Tarifi için Malzemeler

İsotlu Birecik Kurabiyesi Tarifi Hazırlanışı

İsotlu Birecik Kurabiyesi Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan yağı, tuzu ve yumurta akını derin bir yoğurma kabına koyun. Karbonatı çok küçük bir kaseye koyup üzerine sirkeyi ekleyin ve çay kaşığıyla karıştırın. Sirkeli karışımı hamurun olduğu kaba aktarın. İsot (pul biber de kullanabilirsiniz) ve unu katıp yoğurmaya başlayın.
  2. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edeceksiniz. Eğer yoğurma işlemi sonunda hamur elinize yapışırsa bir-iki kaşık daha un ekleyebilirsiniz. Hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın. Yuvarlak hamurlardan 10-12 santim boyunda, dolmakalem kalınlığında şeritler yapın.
  3. Hamurların uçlarını birleştirip simit şekline getirin ve fırın kağıdı serilmiş tepsiye aralıklı olarak yerleştirin. Üzerlerine çırpılmış yumurta sarısı sürüp susam, haşhaş ya da çörekotu serpiştirin. Kurabiyeleri 5 dakika önceden sııtıp 180 dereceye ayarladığınız fırında üzerleri altın sarısı oluncaya kadar pişirip çıkarın. Sıcak ya da ılık olarak servise sunun. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle