Kurabiye Petito Tarifi

Kurabiye Petito Tarifi

Çay saatlerinin favori kurabiyelerinden..
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Kurabiye Petito Tarifi için Malzemeler

Kurabiye Petito Tarifi Hazırlanışı

Kurabiye Petito Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar derin bir kaba kırılır. Üzerine; yoğurt ve eritilip ılıtılmış margarin eklenir. Toz şeker de serpiştirildikten sonra yoğrulmaya başlanır. Diğer taraftan, un ve kabartma tozu başka bir kapta karıştırılır ve elenerek yumurtalı karışıma ilave edilir. Yoğrulmaya devam edilerek kulak memesi yumuşaklığında ve ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
  2. Elde edilen hamur merdane yardımıyla 1 santim kalınlığında açılır. Hamurdan, varsa kurabiye kalıpları, yoksa su bardağı ağzıyla, yuvarlak şekiller çıkarılır. Hamurun yarısından da, çay bardağı ağzı ya da daha küçük kalıplar yardımıyla içi boş halkalar çıkarılır. Hamur parçaları, büyük yuvarlaklar alta, içi boş yuvarlaklar üste gelecek şekilde üst üste yerleştirilir. Ortadaki boşluğa da 1 çay kaşığı kadar marmelat yerleştirilir. Kurabiyeler yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizilir.
  3. Yaklaşık 5 dakika önceden ısıtılmış ve 175 dereceye ayarlanmış fırında en fazla 15-18 dakika, üzerleri hafifçe sararıncaya  kadar pişirilip çıkarılır. (çok pişmelerine gerek yoktur, çünki kurabiye fırından çıktıktan sonra kendi sıcaklığıyla pişmeye devam eder) Ilık hale gelen kurabiyelerin üzerine pudraşekeri serpilip soğuyunca servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle