Büyük Aile Keki Tarifi

Büyük Aile Keki Tarifi

Keke kakao yerine rendelenmiş bitter çikolata da katılabilir.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Büyük Aile Keki Tarifi için Malzemeler

Büyük Aile Keki Tarifi Hazırlanışı

Büyük Aile Keki Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen  yumurtalar derin kaba kırılır. Tozşeker, varsa kahverengi tozşeker ve oda sıcaklığında beklemiş olan yağ eklenip mikserin yüksek devriyle 3-4 dakika, krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Sıvıyağ, krema ve sıcağa yakın süt ilave edilip kakao ve vanilya katılır. Mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika daha çırpmaya devam edilir.
  2. Diğer taraftan, kabartma tozu ve un başka kaba aktarılıp elle karıştırılır. Unlu karışım tel süzgeçten geçirilerek yumurtalı karışıma aktarılır. Mikser yardımıyla çırpılarak malzemeler iyice karıştırılır.
  3. 30-35 santim çapında yuvarlak bir kalıp, en büyük boy kare borcam ya da büyük bir dikdörtgen kalıp 3-4 yemek kaşığı sıvıyağla iyice yağlanır.
  4. Hazırlanmış olan koyu boza kıvamındaki hamur yağlanmış kalıba aktarılır.
  5. Kek, 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanmış fırında iyice kabarıncaya kadar, en az 45 dakika pişirilir. Kürdan keke batırılarak pişip pişmediği kontrol edilir. Kürdan temiz çıkarsa kek pişmiş demektir.
  6. Pişen kek fırından çıkarılıp soğuması beklendikten sonra dilimlenerek servise sunulur.
  7. Not: Kek kakao yerine rendelenmiş bitter çikolata da katılabilir. Istenirse 1 paket hazır süt kreması ve küçük parçalara ayrılmış 240-250 gr bitter çikolata kısık ateşte eritilir ve hazırlanan bu sos kekin üzerine gezdirilebilir. Üzerine bol hindistancevizi serpilmeli.
  8. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle