Elmalı Norveç Tartı Tarifi

Elmalı Norveç Tartı Tarifi

Bu tartı armutla da yapabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Elmalı Norveç Tartı Tarifi için Malzemeler

Elmalı Norveç Tartı Tarifi Hazırlanışı

Elmalı Norveç Tartı Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış olan margarini derin bir kaba koyup üzerine pudraşekerini ekleyin. Karışımı, malzemeleri birbirine yedirinceye kadar yoğurun. Üzerine oda sıcaklığında bekleyen yumurtayı ve unu ekleyerek yoğurmaya devam adin. Kulakmemesinden daha yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamuru toparlayın ve buzdolabında 30-40 dakika dinlendirin.,
  2. Diğer taraftan, 20-25 santim çapındaki tart kalıbını yumuşak margarinle iyice yağlayın. Isterseniz kabın içini tamamen fırın kağıdı ya da aliminyum folyoyla kaplayın. O zaman hamur hiç yapşmayacaktır, daha garantili olur. (varsa dikdörtgen ya da kare tart kalıbı da kullanabilirsiniz).
  3. Hamuru iki temiz naylon poşet ya da fırın kâğıdının arasında, merdaneyle kalıp büyüklüğünde açın. Hamuru kalıba kenarlarını 2-3 santim kadar yükselterek yerleştirin.
  4. Diğer taraftan, elmaları soyup ortadan ikiye bölüp yarım ay şeklinde incecik dilimleyin. Elmaları derin ve geniş bir kaba koyun. Üzerine hindistancevizi tozu ve pudraşekerini serpiştirip elinizle karıştırın. Dilimleri tartın içine tek tek ve şekil vererek yan yana ve üst üste yerleştirin. Üzerlerine eritilmiş yağı gezdirin.
  5. Elmalı tartı 5 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırında 30 dakika, tartın kenarları kızarıp, elmalar sapsarı oluncaya kadar pişirin. Fırından çıkarın. Isterseniz 1 kaşık balı 2 kaşık kaynar suyla eritip fırçayla elmaların üzerine sürün. Ya da marmelatla da yapabilirsiniz. Varsa badem dilimleriyle süsleyip iyice soğutup, dilimleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle