Fırında Tavuk Dolması Tarifi

Fırında Tavuk Dolması Tarifi

Davet sofralarınıza yaraşır şıklıkta ve lezzette bir tarif.
(0)
Hazırlama 2 saat
4 Kişilik

Fırında Tavuk Dolması Tarifi için Malzemeler

Fırında Tavuk Dolması Tarifi Hazırlanışı

Fırında Tavuk Dolması Tarifi Tarifi
  1. Büyük boy tavuk butlarının iç kısmını çevirin ve bıçak yardımıyla kemiğe doğru yarın. İnce but kemiğini etten sıyırarark çıkarın. Sonra da kemiksiz but etini bıçakla derin bir cep oluşturacak şekilde yarın. (İsterseniz bu işlemi kasabınıza da yaptırabilirsiniz) 
  2. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için; zeytinyağını küçük boy bir tencereye koyup orta ısılı ateşte kızdırın. İncecik doğradığınız soğanları ve yıkadığınız pirinci tencereye aktarın. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurun. Yıkanmış süzülmüş üzüm ve fıstıkları katıp karıştırarak 1-2 dakika daha kavurun.
  3. Tuz ve karabiberi ekleyip 1 su bardağı sıcak suyu aktarın. Pilavı orta ısılı ateşte, sık sık karıştırarak pirinç suyunu iyice çekinceye kadar pişirip ocaktan alın ve ılık hale gelmesi için bir kenarda bekletin.
  4. Hazırladığınız iç pilavı, tavuk butlarının iç kısmına paylaştırın. Isterseniz iki taraftan kürdanla tutturun. Böylece tavuk pişerken içindeki pilav dağılmayacaktır. İsterseniz tavukların iki tarafını keten mutfak ipiyle bağlayabilirsiniz.
  5. But dolmalarını orta boy ve kenarları yüksek bir fırın kabına yerleştirin. Üzerlerine 3 su bardağı sıcak suyu aktarın. Varsa fırın kabının kapağını kapatın. (kabın üzerini alüminyum folyoyla da kapatabilirsiniz) 
  6. But dolmalarını 5 dakika önceden ısıtıp 175 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırında 50-60 dakika kadar pişirip çıkarın. Suyuyla birlikte servis tabağına alın. Herhangi bir haşlanmış sebzeyle birlikte servise sunun. Afiyet olsun..
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle