Etli Paça Çorbası Tarifi

Etli Paça Çorbası Tarifi

Osmanlı'dan günümüze kadar gelen tarihi yemeklerimizden.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Etli Paça Çorbası Tarifi için Malzemeler

Etli Paça Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Etli Paça Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Tavla zarı formunda doğranmış et düdüklü tencereye koyulup üzerine 2 adet orta boy kuru soğan dörde bölünerek ilave edilir. Etin üzerine 8-9 su bardağı sıcak su eklenip et haşlanır. İyice yumuşayan et ocaktan alınıp ılık hale gelmesi beklenir.
  2. Ilık hale gelen etler sudan çıkarılıp bir tabakta toplanır. Zeytinyağı ya da tereyağı orta boy bir tencereye aktarılıp hafifçe kızdırıldıktan hemen sonra dövülmüş sarmısak ve un ilave edilir. Orta ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 2-3 dakika, un önce köpüklenip sonra hafifçe sararıncaya kadar kavrulur.  
  3. Üzerine ılık haldeki et suyu yavaş yavaş eklenerek karıştırılmaya devam edilir. (çorba suyunun topaklanmaması, pürüzsüz kıvamda olmaıs gerekir) Çorbanın suyu koyulaşıp tarhana çorbası kıvamına gelinceye kadar sürekli karıştırılarak kaynatılır. Diğer taraftan, yumurta sarıları ve sirke bir kaseye aktarılıp çatal yardımıyla iyice çırpılır.
  4. Kaynayan çorbanın suyundan bir kepçe kadar alınıp sos ılık hale getirilir ve bir yandan çorba sürekli karıştırılarak içineaktarılır. Son olarak, etler çorbaya ilave edilip tuz ve karabiber serpilir. Arada sırada karıştırılarak kısık ateşte 7-8 dakika daha kaynatılan çorba ocaktan alınır. Kırmızı pul biber serpiştirilip sıcak sıcak servise sunulur.
  5. Not : Çorbanın kıvamı gerektiğinden katı olursa 1 su bardağı sıcak süt ilave edilerek tarhana çorbası kıvamına getirilir. Afiyet olsun…  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle