Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi Tarifi

Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi Tarifi

Bu kurabiyelerin küçük olması daha iyidir çünkü bu zor bayatlayan kurabiye çay ve kahve yanında çok iyi olur.
(0)
Hazırlama 20 dakika
8 Kişilik

Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi Tarifi için Malzemeler

Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi Tarifi Hazırlanışı

Damla Sakızlı Alaçatı Kurabiyesi Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan yağı ve tozşekeri derin bir karıştırma kabına aktarın. Üzerine yumurtayı kırıp, damla sakızı, vanilya ve kabartma tozunu ilave edin. Bir taraftan elinizle karıştırırken, bir taraftan unu azar azarilave edin. Hamuru yoğurarak kulak memesinden biraz daha sert bir hamur elde edin. Hamuru oda sıcaklığında 30 dakika kadar dinlendirin.
  2. Tezgahın üzerine aldığınız hamuru merdane yardımıyla yarım santimden daha ince olacak şekilde açın. Hamurdan küçük kurabiye kalıpları yardımıyla parçalar çıkarın. (mümkün olduğunca küçük kurabiye kalıpları kullanın, hatta gazoz kapağı bile kullanabilirsiniz) kurabiyelerin küçük olması daha iyidir çünkü bu zor bayatlayan kurabiye çay ve kahve yanında çok iyi olur.
  3. Kurabiyeleri fırın kağıdı serdiğiniz tepsiye yerleştirin ve 5 dakika önceden ısıtıp 170 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 20-22 dakika, kenarları hafif kahverengi oluncaya kadar pişirip çıkarın. Hafif ılık hale geldiklerinde üzerlerine pudraşekeri serpip ağzı kapalı bir kavanozda en az bir hafta bekletebilirsiniz. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle