Ciğerli Lohusa Kavurması Tarifi

Ciğerli Lohusa Kavurması Tarifi

Çok faydalı bir Anadolu yemeği.
(1)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Ciğerli Lohusa Kavurması Tarifi için Malzemeler

Ciğerli Lohusa Kavurması Tarifi Hazırlanışı

Ciğerli Lohusa Kavurması Tarifi Tarifi
  1. Karaciğerin sinir ve yağ kısımlarını iyice ayıkladıktan sonra 1 x 1 santimetrekarelik parçalar, yani tavla zarı formunda doğrayın.
  2. Kuru soğanları incecik doğrayın. Yeşil ve kırmızı biberlerin saplarını kesip tohumlarını ayıkladıktan sonra küp küp dilimleyin.
  3. Diğer taraftan, tereyağını orta boy bir tencerede eritip üzerine kuş başı doğranmış kuzu etini ilave edin. Eti, orta ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 5 dakika kadar kavurun.
  4. Üzerine ciğerleri ilave edip kavurma işlemini 2-3 dakika kadar daha sürdürün.
  5. Kuru soğanları ve biberleri tencereye aktarıp orta ısılı ateşte, karıştırarak 3-4 dakika daha kavurun. Tuz, karabiber ve kimyonu serpip 2 su bardağı kadar sıcak et suyunu (su da olabilir) tencereye boşaltın.
  6. Yemeği orta ısılı ateşte kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp tencerenin kapağını kapatarak 35 dakika daha pişirin. (etler iyice yumuşadığında yemek pişmiş demektir)
  7. Yemeği ocaktan alıp pirinç ya da şehriye pilavıyla birlikte sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.
  8. NOT: Kurban etinin sakatatla birlikte pişirilmesiyle hazırlanan bu yemek kavurma işleminin en uzun olduğu yemeklerden biridir. Anadolu halkı ciğer, böbrek ve yürek gibi sakatatların kavrularak yendiğinde daha faydalı olduğuna inanır. Bu yüzdendir ki Anadolu’da büyüme gecikmesi olan çocukların, kansız çocukların ya da kadınların olduğu evlerde sık sık ciğer yapılır ve zorla da olsa yedirilir. Loğusalık dönemi ise kadının güçsüz olduğuna ve kansız kaldığına inanılan bir dönemdir ve bu dönmede kadına bol bol kavrulmuş ciğer yedirilmesi çok makbuldür.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle